Region

Miloš Vučević: Amandmani Crne Gore na rezoluciju o Srebrenici su "bacanje prašine u oči"

Srbijanski premijer Miloš Vučević kazao je u srijedu uoči glasanja o rezoluciji o genocidu u Srebrenici kako bi uspjeh za Srbiju bio ako bi većina zemalja u četvrtak glasala protiv ili bila suzdržana tijekom Opće skupštine UN-a koja će razmatrati spomenutu rezoluciju.

Miloš Vučević
FOTO: ANADOLIJA

“Mi ne možemo zaustaviti izglasavanje te rezolucije, jer je takva geopolitika, ali za nas će biti veliki uspjeh ako većina država bude protiv i suzdržana. To će biti jasna poruka svijetu da oni u biti nisu uspjeli, iako će je formalno izglasati”, rekao je Vučević.

Opća skupština Ujedinjenih naroda u četvrtak će razmatrati prijedlog rezolucije kojom bi se podsjetilo na žrtve genocida počinjenog 1995. nad Bošnjacima u Srebrenici a najava usvajanje rezolucija izazvala je oštre reakcije u Srbiji i Republici Srpskoj.

„Danas su pritisci zapadnih zemalja da se podrži rezolucija o genocidu u Srebrenici ogromni“, kazao je Vučević te dodao da “postoje naznake da Grčka možda i Rumunjska budu mijenjale svoje stjalište”.

Pročitajte još

“Srbima je teško razumjeti da Grci glasaju za rezoluciju, kao što nam je bilo mučno gledati da Grkinja predlaže ulazak Kosova u Vijeće Europe”, rekao je Vučević za TV Prva.

Prema njegovom riječima, rezolucijom se žigoše srpski narod kao genocidni iako su Srbi stradalnici a amandmanima Crne Gore na rezoluciju u biti se ništa u njoj ne mijenja i to predstavlja „bacanje prašine u oči”.

Predsjednik Republike Srpske (RS) Milorad Dodik kazao je kako će u slučaju da rezolucija o Srebrenici bude usvojena Vlada RS održati sjednicu u Srebrenici na kojoj će donijeti odliku da je ta rezolucija neprihvatljiva, neprovediva i ništavna.

“Nijedna naša akcija neće biti usmjerena ka destabilizaciji i nasilju”, kazao je Dodik te dodao kako bi usvajanje rezolucije bio simbolički kraj multietničke Bosne i Hercegovine.

Bude li rezolucija prihvaćena 11. jula ustanovio bi se kao međunarodni dan sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici.

Tog su datuma 1995. pripadnici vojske i policije bosanskih Srba, pod zapovjedništvom osuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića, okupirale srebreničku enklavu koja je bila pod zaštitom UN-a i započeli masovne likvidacije bošnjačkih muškaraca i dječaka. Za manje od tjedan dana ubili su ih više od osam hiljada.