Svijet

Marrakech još procjenjuje štete od razornog potresa

Smrtonosni potres u Maroku pogodio je regiju u blizini Marrakecha, grada omiljenog među Marokancima i stranim turistima zbog svojih srednjovjekovnih džamija, palata i bogomolja bogato ukrašenih živopisnim mozaičkim pločicama u lavirintu uličica u bojama ruža.

FOTO: TWITTER
FOTO: TWITTER

Opseg štete u Marrakechu, mjestu UNESCO-ve svjetske baštine, još nije bio jasan u subotu ujutro, iako je većina glavnih istorijskih mjesta u starom gradu izgledala uglavnom neoštećena.

Na snimku objavljenom na internetu, ali koji nije potvrdio Reuters, vide se međutim, pukotine i ruševine na malom dijelu srednjovjekovnih zidina i urušenog minareta.

Potres je bio dovoljno jak da većinu stanovnika otjera iz njihovih domova kada se dogodio nešto iza 23 sata, i mnogi su spavali napolju, u strahu od naknadnih potresa u gradu u kome su brojne stare kuće napravljene od kamena i cigli od blata.

Na trgu Jemaa al-Fna, veličanstvenom središnjem dijelu Marrakecha nad kojim se vidi srednjovjekovna džamija Kotoubija i mnoštvo uličnih zabavljača, štandova na pijaci i krotilaca zmija, najdragocjenije nasljeđe je izgledalo netaknuto.

Visoka munara Kotoubije, koja se brižljivo održava zbog njenog cijenjenog statusa, izgledala je neoštećena, ali se minaret manje poznate džamije u drugom dijelu prostranog trga srušio, smrskavši neke automobile ruševinama.

Stojeći ispred gomile ruševina na drugom mjestu u starom gradu, s elegantnim svodovima koji se uzdižu iza njega, stanovnik Marrakecha Miloud Skrout rekao je da su ruševine blokirale uličice što otežava pomoć odsječenim stanovnicima.

– Sve je Božija volja, ali smo pretrpjeli veliku štetu. Nema načina da se uđe u kuće, a moji roditelji su bolesni kod kuće – kazao je.

Neke kuće su srušene i u gusto zbijenom starom gradu, iako su stanovnici kazali Reutersu kako se čini da su one uglavnom bile nenaseljene.

Stanovnici su rukama uklanjali ruševine, rekao je jedan mještanin.

Svjetska banka i MMF trebalo bi da održe godišnje sastanke u gradu od 9. oktobra, ali još nije jasno da li će potres uticati na taj plan.

Iako je glavna turistička sezona završena, brojni stranci još su u gradu, privučeni arhitektonskim atrakcijama koje su stoljećima privlačile posjetioce.

U bolnici u koju je većina teško povrijeđenih prebačena s planina, vidljivih na jugu iza živopisnih gradskih zidina, neki turisti su se pridružili mještanima da daju krv.

– Potrebna nam je svaka kap krvi – kazao je Mahmoud Abghach, šef centra za davanje krvi u kojem je oko 200 ljudi stajalo u redu.

– Drago nam je što se strani turisti pridružuju da daju krv nakon ovog bolnog događaja – dodao je on.