Magazin

Manipulatori često koriste ovih pet fraza, kažu savjetnici

Ponašanje manipulativnih osoba često nije lako prepoznati na prvi pogled jer ono ne uključuje uvijek otvoreno vrijeđanje ili prijetnje.

FOTO: ILUSTRACIJA/VEČERNJI.HR
FOTO: ILUSTRACIJA/VEČERNJI.HR

Umjesto toga, manipulacija se često provodi kroz riječi koje na površini mogu zvučati bezazleno, ali u stvarnosti imaju cilj potkopati samopouzdanje, prebaciti krivnju i stvoriti osjećaj nesigurnosti. U vezama, prijateljstvima, pa čak i unutar obitelji, manipulativne fraze mogu s vremenom stvoriti emocionalnu zbunjenost i iscrpljenost.

Savjetnici ističu da su emocionalni manipulatori često vješti u prebacivanju odgovornosti i relativiziranju tuđih osjećaja. Upravo zato je važno znati prepoznati određene rečenice koje se redovito pojavljuju u njihovoj komunikaciji – jer prepoznavanje je prvi korak prema zaštiti vlastitih granica. Ovo su fraze koje manipulatori često koriste.

“Nemoj to shvaćati osobno…”

Ova rečenica često dolazi nakon komentara koji je očito povrijedio, ponizio ili podcijenio drugu osobu. Manipulator koristi ovu frazu kako bi umanjio tuđe osjećaje i izbjegao odgovornost za izrečeno. Kada čujemo ovu rečenicu, poruka nije “žao mi je”, već “problem je u tebi jer si preosjetljiv/a”. Ovim oblikom komunikacije narušava se emocionalna ravnoteža i stvara osjećaj krivnje kod osobe koja je zapravo bila povrijeđena.

“Samo se šalim…”

Iza ove naizgled bezazlene rečenice često se skriva pokušaj prikrivanja uvrede ili poniženja. Kada manipulator izrekne nešto što zvuči grubo ili neprimjereno, a zatim to umanji riječima “samo se šalim”, on zapravo testira granice druge osobe, tvrdi bračna i obiteljska savjetnica Tina Fey. Ako se ne pobunimo, poruka je da je takva komunikacija prihvatljiva. Ova fraza služi tome da se stvarna poruka prikrije humorom, a reakcija osobe učini pretjeranom ili nerazumnom.

Pročitajte još

“Uvijek si tako osjetljiv/a.”

Ova rečenica ima jasan cilj – prebaciti odgovornost za sukob na drugu osobu i stvoriti osjećaj da su njezine emocije pretjerane ili nevažne. Stručnjaci upozoravaju da ovakve izjave dugoročno potkopavaju emocionalno samopouzdanje i ostavljaju osobu u stanju sumnje u vlastitu percepciju. Umjesto da se problem riješi razgovorom, fokus se prebacuje na to da je problem u osobi koja reagira, a ne u onome tko je izazvao reakciju.

“Nikad ništa nije dovoljno dobro za tebe.”

Kada manipulator koristi ovu frazu, cilj mu je izazvati osjećaj krivnje i navesti drugu osobu da se prestane zauzimati za sebe. Riječ je o obliku emocionalne ucjene – ako nešto tražimo, izražavamo nezadovoljstvo ili očekujemo osnovnu razinu poštovanja, dobijemo povratnu poruku da smo prezahtjevni. Ova izjava stvara sumnju u vlastite potrebe i može dovesti do toga da s vremenom prestanemo jasno izražavati što nam je važno.

“Ti si uvijek problem.”

Ovo je jedna od najizravnijih fraza koje manipulator može upotrijebiti, iako je ponekad izrečena suptilnije, u obliku kritike ponašanja, osobnosti ili reakcije. Poruka je jasna – ako postoji sukob ili nelagoda, uzrok smo mi. Ovakva komunikacija briše odgovornost druge strane i potiče nas da preispitujemo svaku svoju riječ ili odluku. Dugoročno može dovesti do gubitka samopouzdanja i osjećaja da moramo stalno “popravljati” sebe kako bi odnos funkcionirao.

Prepoznavanje manipulativnih fraza prvi je korak prema postavljanju zdravih granica. Kada osvijestimo obrasce koji nas emocionalno iscrpljuju, dobivamo priliku birati drugačije – s više samopoštovanja i manje sumnje u vlastite osjećaje.