BiH

Majmunske boginje sve bliže BiH: Izdate prve preporuke

Prvi slučaj majmunskih boginja već je prijavljen u susjednoj Srbiji, dok kod nas o ovom virusnom oboljenju, po svemu sudeći, ni federalno Ministarstvo zdravstva ni Zavod za javno zdravstvo FBiH, kao ni kantonalni krizni štabovi, ne razmišljaju u smislu donošenja preporuka ili preventivnih mjera.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Na pitanja koja smo proslijedili Zavodu za javno zdravstvo FBiH u toku jučerašnjeg dana odgovore nismo dobili.

U Republici Srpskoj su, kako je za Oslobođenje kazala doc. dr. Nina Rodić-Vukmir, načelnica Službe za epidemiologiju u Institutu za javno zdravstvo RS-a, izvijestili zdravstvene ustanove o ovom virusnom oboljenju. U stalnom kontaktu su sa kolegama u zdravstvenim ustanovama, a i sa kolegama u Srbiji, Hrvatskoj i Crnoj Gori. Ukoliko se identifikuje sumnjivi slučaj u skladu sa definicijom, on se odmah prijavljuje Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske te se pokreću identifikacija i praćenje kontakata. Institut je svim zdravstvenim ustanovama dostavio definiciju slučaja za majmunske boginje, informaciju o epidemiološkim karakteristikama ove bolesti te preporuke da se ova bolest uzme u obzir diferencijalno-dijagnostički radi ranog prepoznavanja, naglašava dr. Rodić-Vukmir.

Majmunske boginje su bolest uzrokovana virusom sličnim onim velikih boginja, ali se ne širi među ljudima tako efikasno i smrtnost je veoma niska. Razdoblje inkubacije majmunskih boginja obično iznosi od šest do 16 dana, ali može biti u rasponu od pet do 21 dan. Prvih pet dana bolest se ispoljava kao groznica, jaka glavobolja, otečeni limfni čvorovi, bol u leđima i izrazita slabost, a kožni osip počinje jedan do tri dana nakon početka groznice. Uglavnom se pojavljuje na licu i ekstremitetima, pojašnjava dr. Rodić-Vukmir, dodajući da se čak kod 95 posto inficiranih osip pojavljuje na licu, a kod 75 posto na dlanovima i stopalima.

Može se pojaviti i u ustima, a svaki treći oboljeli ima osip i na genitalijama. Simptomi obično traju od 14 do 21 dan.

Dalje upozorava da je terapija protiv majmunskih boginja usmjerena na ublažavanje simptoma i sprečavanje komplikacija kao što su sekundarne bakterijske infekcije.

Međunarodne zdravstvene institucije kao što su ECDC i WHO su u uskom kontaktu sa svim zemljama članicama kroz primjenu međunarodnih zdravstvenih propisa (IHR) koji su prihvaćeni i ugrađeni u zdravstvenu regulativu većine zemalja članica SZO-a. Ona definiše odgovornosti i korake za sprečavanje, pravovremeno otkrivanje i suzbijanje zdravstvenih događaja od međunarodnog značaja, odnosno koji predstavljaju međunarodnu zdravstvenu prijetnju. To se odnosi i na majmunske boginje, virusne hepatitise nepoznatog porijekla itd, piše Oslobođenje.