Život

Maja Lopin za Bosnainfo: Nekropola stećaka Radimlja jedinstvena prilika za doživjeti autentičan 'dašak srednjeg vijeka'

Veliki broj Bosanaca tokom ljetnih mjeseci na putu prema moru prolazi kroz Hercegovinu, većina njih posjetiti nekropolu stećaka Radimlja kod Stoca.

FOTO: USTUPLJENO BOSNAINFO
FOTO: USTUPLJENO BOSNAINFO

Oni koji je zaobiđu, mnogo propuštaju jer nekropola stećaka Radimlja spada u red najvrijednijih i najbogatijih spomenika Bosne i Hercegovine. 

O ovom kulturnom bogatstvu za portal Bosnainfo govorila je Maja Lopin, direktorica JU Radimlja.

Karakteristike koje ističu vrijednost nekropole su brojnost primjeraka. Nekropola čuva ukupno 135 stećaka, od kojih su 63 ukrašena.

– Zastupljenost svih vrsta osnovnih oblika, relativno visoka izrada crteža i natpisa, te sam položaj nekropole koji joj daje dodatnu važnost jer je geografski smještena na raskrižju puteva koji su povezivali različite gradove u srednjem vijeku i dan danas – rekla nam je Maja.

FOTO: USTUPLJENO BOSNAINFO
FOTO: USTUPLJENO BOSNAINFO

Osim toga, blizina drugih gradova i naselja omogućava posjetiteljima da upoznaju i druge kulturne i povijesne znamenitosti u okolici, čime se dodatno obogaćuje njihovo iskustvo posjete Radimlji.  

– Sve to nekropolu čini izuzetno važnom ne samo za lokalnu povijest i kulturu već i za šire razumijevanje umjetnosti i običaja srednjovjekovnog perioda Bosne i Hercegovine – kazala je Lopin.

Naglasila je da posjeta nekropoli stećaka Radimlja predstavlja spoj jedinstvene prilike za kulturno obogaćenje.

– No neki od razloga koje bi izdvojila su definitivno važnost i očuvanje kulturnog naslijeđa, zatim edukacija i istraživanje kroz koje se može naučiti više o srednjovjekovnim spomenicima, te jedinstvena prilika za doživjeti autentičan ‘dašak srednjeg vijeka’ na našim prostorima – poručila je naša sagovornica.

Špica sezone, odnosno vrhunac posjeta nekropoli stećaka Radimlja je u periodu od maja pa negdje do septembra, eventualno oktobra.

U tom periodu imaju znatno velik broj posjeta, domaćih i stranih turista. 

– Ljetni period je često vrijeme kada turističke atrakcije poput ove bilježe najviše posjeta zbog toplijeg vremena i povoljnih uvjeta za posjećivanje otvorenih lokacija poput nekropole. Također smo radno vrijeme prilagodili špici sezone, pa tako radnim danom JU Radimlja je otvorena od 7 do 19 sati, te vikendom od 9 do 18 sati – kaže nam Maja Lopin.

FOTO: USTUPLJENO BOSNAINFO
FOTO: USTUPLJENO BOSNAINFO
FOTO: USTUPLJENO BOSNAINFO
FOTO: USTUPLJENO BOSNAINFO
FOTO: USTUPLJENO BOSNAINFO
FOTO: USTUPLJENO BOSNAINFO
FOTO: USTUPLJENO BOSNAINFO
FOTO: USTUPLJENO BOSNAINFO

Ukupno gledano, nekropola Radimlja svojom kulturnom važnošću, privlači širok spektar turista iz svih krajeva svijeta.  

Iz Sjedinjenih Američkih Država, Njemačke, Poljske, Kine, Australije, Irske, Norveške, te naravno iz Bosne i Hercegovine i susjednih zemalja.

– Svi oni dijele zajednički motiv, a to je želja za istraživanjem i obogaćivanjem kulture i povijesti – ističe Lopin.

Lokacija nekropole privlači turiste zbog svoje arheološke važnosti i samog izgleda stećaka, jer posjeduju specifične crteže i natpise iz doba srednjeg vijeka. 

Osim obilaska stećaka sa vodičem, posjetitelji imaju mogućnost pogledati promotivni video o drugim značajnim lokalitetima u Stocu. 

Video služi kao dodatna edukativna i informativna stavka, kako bi se posjetiteljima pružilo više informacija o svim turističkim atrakcijama grada Stoca.

– Reakcije posjetitelja su izrazito pozitivne, turisti se nađu u čudu, ali pozitivno iznenađeni jer je mnogima Stolac bio manji grad koji se često zaobilazio – naglašava direktorica JU Radimlja.

Radnici JU Radimlja govore tri strana jezika i to engleski, njemački i francuski. 

– Ova višejezična sposobnost omogućuje im da pruže stranim turistima mogućnost razumijevanja informacija o nekropoli stećaka Radimlja na njihovom jeziku. To je jako korisno jer omogućava bolje iskustvo posjetiteljima koji dolaze iz različitih dijelova svijeta, čineći posjetu nekropoli stećaka Radimlja još pristupačnijom za širok spektar posjetitelja – zaključila je naša sagovornica.