U aprilu 2020. godine, na bolji svijet preselila je Emina. No sjećanje na nju još i danas živi.
Profesor Cvjetko Rihtman, koji je šezdesetih godina “otkrio” ovu Sarajku, otvorio joj je vrata ka karijeri koja je obilježila cijelu jednu epohu. Snimci sa ploča, arhivske interpretacije i sjećanja njenih savremenika ostali su poput mosta prema vremenu u kojem je sevdah bio i narodno blago i životna filozofija.
Upravo zato, Udruženje ljubitelja sevdaha “Sevdalinka”, u utorak, 9. septembra ove godine, u sarajevskoj Art Kući Sevdaha, priređuje “Veče sevdaha” posvećeno Emini Zečaj. Početak je zakazan za 19 sati, a ulaz za sve posjetioce je slobodan, jer sevdah, kako kažu organizatori, “nije roba nego dar”.
Publika će, uz muzičku pratnju Jasmina Ferhatbegovića i Anesa Frljka, uživati u izvedbama Amira Muse, Aldijane Dizdarević, Zulfe Bote, Azemine Likić, Mirsade Ćatić-Mekić, Ifete Doglod i Adnana Delića. Program će moderirati Aldijana Dizdarević.
Ovaj događaj ne ostaje zatvoren samo u zidovima Art Kuće Sevdaha. Članovi udruženja će toga dana, prije ovog koncerta, posjetiti i Centar “Sumero” u Vogošći, mjesto gdje se svakodnevno ruše predrasude i gdje se uz mnogo ljubavi i strpljenja radi sa osobama s intelektualnim teškoćama. U druženju s djecom i njihovim porodicama, sevdah će još jednom pokazati svoju toplinu, kao muzika koja povezuje,a ne razdvaja.
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, čitajte na Google News.