BiH

Konaković i Lagumdžija u sukobu zbog godišnjice genocida u Srebrenici

Ministarstvo vanjskih poslova Bosne i Hercegovine (MVP BiH) izdalo je upozorenje Stalnom predstavništvu BiH pri Ujedinjenim nacijama (UN) zbog problema u organizaciji obilježavanja Dana sjećanja na genocid u Srebrenici, zakazanog za 11. juli.

FOTO:
FOTO:

Ovaj događaj, koji se prvi put obilježava nakon što je Generalna skupština UN-a usvojila rezoluciju kojom se 11. juli proglašava Danom sjećanja na ovaj ratni zločin, izazvao je napetosti između MVP BiH gdje je ministar Elmedin Konaković i predstavništva u New Yorku kojeg predvodi Zlatko Lagumdžija.

MVP BiH je optužilo predstavništvo za prikrivanje ključnih informacija vezanih za organizaciju događaja. Prema navodima iz Ministarstva, oni su u više navrata slali upite predstavništvu tražeći detalje o programu, ali nisu dobili nikakve informacije. Umjesto toga, Ministarstvo je saznalo iz drugih izvora da su već obavljene značajne pripreme, uključujući rezervaciju sale u UN-u, slanje pozivnica visokim zvaničnicima, uključujući generalnog sekretara UN-a, i potvrdu dolaska brojnih gostiju.

Pročitajte još

U e-mailu poslanom iz MVP BiH, Ministarstvo je naglasilo da ovakvo ponašanje predstavlja povredu službene dužnosti prema Zakonu o državnoj službi. Konkretno, navedene su tačke koje se odnose na neizvršavanje ili nesavjesno vršenje povjerenih poslova, neblagovremeno izvršavanje zadataka, te neprimjereno ponašanje i prikrivanje informacija. MVP BiH je zatražilo od predstavništva da se izjasni o ovom pitanju u što kraćem vremenskom roku, naglašavajući da su sve prepiske dokumentirane i trenutno u posjedu Kabineta ministra.

Iz MVP BiH su za etto.ba potvrdili autentičnost ove korespondencije, naglašavajući da je Kabinet ministra u više navrata tražio informacije o obilježavanju 11. jula u Generalnoj skupštini UN-a, s obzirom na planiranu posjetu SAD-u u isto vrijeme zbog prisustva NATO samitu u Washingtonu. Ministarstvo je istaknulo da želi planirati prisustvo u New Yorku na dan obilježavanja, ali da iz nepoznatih razloga misija u New Yorku nije podijelila nikakve informacije s njima, iako su aktivnosti već bile planirane i pozivnice poslane.

Ministarstvo je izrazilo iznenađenje zbog trenutnog odnosa predstavništva prema ovom događaju, s obzirom na dosadašnju uspješnu saradnju ambasadora s ministrom. Također su naglasili da neće javno polemizirati o pitanju Srebrenice, već će probleme unutar institucije rješavati interno.

Podsjetimo, Generalna skupština UN-a usvojila je rezoluciju kojom se 11. juli proglašava Danom sjećanja na genocid u Srebrenici, koji se dogodio 1995. godine tijekom rata u Bosni i Hercegovini. Ova odluka označava značajan korak u priznavanju i sjećanju na tragediju koja je pogodila Srebrenicu, gdje je više od 8.000 Bošnjaka ubijeno. Ovogodišnje obilježavanje predstavlja prvi put da se ovaj dan komemorira u skladu s rezolucijom UN-a.