Nadležne institucije novim sigurnosnim mjerama, u osnovnim i srednjim školama, kao što su zaključavanje škola i pedagoški nadzor, pokušavaju poboljšati sigurnost. Jesu li one urodile plodom i šta se još može učiniti o tom pitanju u Zeničko-dobojskom kantonu?
Dežure učenika s novim mjerama odlaze u ropotarnicu, a nadzor vrše pedagozi, dežurni nastavnici i po potrebi i drugo osoblje škole, a možda i najzamjetnija mjera da se zaključavaju škole.
Neophodne mjere za sigurnost učenika, jačanje pedagoškog nadzora, izbjegavanje opasnosti od nasilja, bolja suradnja s roditeljima neke su od ključnih faktora uvođenja ovih pravila.
NEVRES MEMČIĆ, direktor OŠ „Begov Han“
“Mi smo na velikim odmorima dopustili učenicima da izlaze u školsko dvorište, s tim da u školskom dvorištu imamo nastavnike, znači dnevno dežuraju četiri nastavnika koji su raspoređeni, dva unutra, dva vani. Ključ je ovdje što bolja saradnja sa roditelijma, znači što više komunikacije sa roditeljima, što više informacija.”
MELIHA BRDAREVIĆ, predstavnica vijeća roditelja
“Mi smo na vijeću roditelja prije dvije godine usvojili tu odluku da se u školu uvedu elektronske brave i to nekako funkcioniše već dvije godine bez problema, u smislu da niko to nije doživio na način neke vrste diskriminacije, niti učenika niti roditelja. Mi imamo informacije o našoj djeci i mi u svakom trenutku možemo pristupiti i upravi škole i učiteljima.”
Iako su se pojavile osude ovih mjera na društvenim mrežama, roditelji ipak podržavaju mjere, jer im garantiraju sigurnost njihove djece. Iz ministarstva obrazovanja Zeničko-dobojskog kantona naglašavaju kako im je potpora roditelja najbitnija.
AMELA NUMANOVIĆ, predsjednica aktiva direktora osnovnih škola Grada Zenice
“Ministarstvo nam je skrenulo pažnju na kontrolu, odnosno model ulaska izlaska iz škole kao što je zaključavanje vrata, kontrola ko ulazi, ko izlazi, razlozi zbog kojih se ulazi u školu i da roditelji mogu ulaziti, da se najave ukoliko žele u školu, u upravu da se najave sekretaru, a ukoliko žele nekom drugom nastavniku, da se najave razredniku.”
MIRZA MUŠIJA, ministar obrazovanja, nauke, kulture i sporta ZDK
“Zbog povećanog nasilja kod maloljetnika posebno u školama, u našim osnovnim i srednjim školama mi smo postupili ovako kako smo postupili, odnosno napravili smo obavijest da se u školama našim pojača nadzor, da se pojača pedagoški rad, da se pojača saradnja sa roditeljima, da se prevenira svaka vrsta mogućeg nasilja.”
I dok neki učenici na zaključavanje škola gledaju kao na mjeru sličnu zatvorskoj, roditeljima je ono jedina garancija da će njihova djeca biti na sigurnom. Uz sve veći porast nasilja u školama, cjelodnevni nadzor i ključ u bravi će postati standard kako bi se izbjeglo ono najgore, javlja BHRT.