Međutim, stručnjaci za plodnost kažu da ti razgovori trebaju započeti u kasnim 20-ima i ranim 30-ima, čak i ako planirana trudnoća nije u vašoj bliskoj budućnosti.
Ispostavilo se da ženska plodnost počinje polagano, ali postojano opadati kada je žena u ranim 20-ima. I, iako su stope začeća još uvijek vrlo visoke u ranim 30-ima, nikada nije prerano biti proaktivan u razumijevanju, produžavanju i jačanju svoje plodnosti.
Žena je najplodnija u svojim 20-ima i ranim 30-ima. U dobi od 35 godina, plodnost počinje dramatičnije opadati sve dok žena ne prođe kroz perimenopauzu i uđe u menopauzu.
Ako imate historiju problema s reproduktivnim zdravljem kao što su neredovite menstruacije ili sindrom policističnih jajnika, ili imate porodičnu historiju problema s plodnošću, ili ste u opasnosti od rane menopauze, rasprava bi se trebala održati što prije, možda čak i u vašim kasnim 20-ima.
Jedan od najvažnijih koraka koje možete poduzeti kako biste produljili i zaštitili svoju plodnost jest rano testiranje na moguće probleme. Testiranje rezerve jajnika koristi razine vaših reproduktivnih hormona kako bi se odredio broj jajnih stanica koje trenutno imate na raspolaganju.
Ove informacije su neprocjenjive za svaku ženu koja želi očuvati svoju plodnost u budućnosti. Ako otkrijete da imate ograničen broj dostupnih jajnih stanica, možete odlučiti da neke od svojih jajnih stanica zamrznete kako biste produžili svoju plodnost dok ne dođe pravo vrijeme.
Naravno, ako saznate da vam je potrebna kemoterapija ili neki drugi tretman koji bi mogao oštetiti vaše jajne stanice, zamrzavanje nekih od njih omogućuje vam da ih čuvate na sigurnom kako biste mogli nositi svoje dijete u vrijeme koje sami odaberete; mnoge žene bilježe veliki uspjeh s ovim zahvatom čak i u srednjim do kasnim 30-ima, prenosi Ordinacija.hr.