Dom naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine je početkom marta na sjednici odobrio Nacrt zakona o kontroli cijena u FBiH.
Akt koji je predložila Vlada Federacije, definiše način i uslove formiranja cijena roba i usluga, mehanizme kontrole i praćenja cijena od strane nadležnih institucija na tržištu Federacije Bosne i Hercegovine, kao i privremene mjere u slučaju značajnih tržišnih poremećaja. Također, utvrđuju se prava i obaveze organa vlasti na federalnom, kantonalnom, gradskom i općinskom nivou u provođenju kontrole cijena, uz regulisanje drugih pitanja važnih za ovu oblast.
Federalno ministarstvo trgovine 20. marta 2025. godine, odnosno sutra, otvara javnu raspravu o Nacrtu zakona o kontroli cijena koja će trajati 60 dana od dana postavljanja teksta Nacrta zakona na veb stranicu Ministarstva.
Ključne novine u novom zakonu
Prema novom zakonu, privredni subjekti i dalje imaju pravo slobodno formirati cijene proizvoda i usluga prema tržišnim uslovima, osim za one proizvode i usluge koje su pod posebnim režimom kontrole. Zakon jasno zabranjuje dogovore između firmi koji bi mogli narušiti tržišnu konkurenciju, uključujući direktno ili indirektno određivanje cijena, kontrolu proizvodnje i distribucije te druge prakse koje štete slobodnom tržištu.
Među glavnim razlozima za propisivanje privremenih mjera kontrole cijena su:Proglašenje prirodnih ili drugih nesreća,Nestašica ključnih proizvoda za privredu i građane,Visoka inflacija – kada indeks potrošačkih cijena prema podacima Federalnog zavoda za statistiku pređe 5%,Potreba za regulacijom prodajnih cijena proizvoda iz robnih rezervi.
Mjere kontrole cijena
U situacijama ozbiljnih tržišnih poremećaja, zakon predviđa niz privremenih mjera, među kojima su:Određivanje najvišeg ili fiksnog nivoa cijena,Vraćanje cijena na prethodni nivo,Utvrđivanje maksimalnih trgovačkih marži,Obavezno obavještavanje o promjeni cijena.
Ove mjere mogu trajati najduže šest mjeseci, uz mogućnost produženja za još šest mjeseci u izuzetnim situacijama.
Federalni ministar trgovine će podzakonskim propisom odrediti za koje proizvode i usluge bitne za životni standard stanovništva, privredni subjekti ostavljaju obavještenja o cijenama i maržama, radi praćenja, te podatke koja ta obavještenja sadrže, kao i rokove i način dostavljanja tih podataka.
“Radi potpunije koordinacije i saradnje institucija koje u svojoj nadležnosti imaju praćenje i analiziranje cijena, kao savjetodavno tijelo Vlade Federacije, osniva se Savjet za cijene”, navedeno je u Nacrtu.
Kazne za prekršioce
Zakon uvodi strože kazne za privredne subjekte koji se ne pridržavaju propisanih mjera. Kazne za pravna lica kreću se od 6.000 KM do 30.000 KM, dok će odgovorne osobe u firmama plaćati kazne između 1.000 KM i 3.000 KM. Fizička lica koja prekrše odredbe zakona mogu biti kažnjena sa 1.000 KM do 2.000 KM.
U slučaju ponovljenog prekršaja unutar tri mjeseca, inspektori će moći zabraniti rad firmi dok se nepravilnosti ne isprave. U ekstremnim slučajevima može doći i do pečaćenja objekta.
Nadzor nad provođenjem zakona će vršiti Federalno ministarstvo trgovine, dok inspekcijski nadzor sprovode federalni, kantonalni, gradski i općinski inspektori.