Svijet

Izraelska vojska koristi Amazon cloud servere za pohranu informacija o Gazi i Palestincima

 Povećanjem podataka koje je izraelska vojska pohranila o Palestincima u Pojasu Gaze i Gazi, otkriveno je da su serveri Amazon oblaka i sistemi umjetne inteligencije Microsofta i Googlea korišteni za klasifikaciju i filtriranje tih podataka, javlja Anadolu.

FOTO: EPA-EFE/CHRISTOPHE PETIT TESSON
FOTO: EPA-EFE/CHRISTOPHE PETIT TESSON
Arhiva

Medijske kuće “+972 Magazine“ i “Local Call“ došli su u posjed audiosnimka prezentacije pukovnice Racheli Dembinsky, komandanta Centra za računarske i informacione sisteme izraelske vojske, koju je održala pred oko 100 vojnog i industrijskog osoblja u Tel Avivu 10. jula.

Centar za računarske i informacione sisteme prati i reguliše sve procese obrade podataka za izraelsku vojsku.

Pročitajte još

Ova prezentacija je prvi put javno potvrdila da izraelska vojska u svojim napadima na Pojas Gaze od 7. oktobra koristi skladištenje podataka u oblaku i usluge umjetne inteligencije koje pružaju civilni tehnološki divovi.

Prezentacija je po dva puta uključivala logotipe “Amazon Web Services (AWS)“, “Google Cloud“ i “Microsoft Azure“, a Dembinsky je rekla da vojska u svojim aktivnostima koristi “operativni oblak“ koji se inače drži na internom vojnom serveru.

Interni oblak uključuje aplikacije za označavanje ciljeva za bombardovanje, portal za gledanje živih slika iz bespilotnih letjelica (UAV) na nebu Gaze, kao i sisteme za komandu i kontrolu.

Dembinski je rekla da su napadima vojske na Pojas Gaze njeni unutrašnji vojni sistemi preopterećeni, što je izazvalo tehničke probleme koji su prijetili da uspore njenu vojnu sposobnost.

– Cloud usluge dale su vojsci značajnu operativnu efikasnost u Gazi –

Napominjući da Cloud usluge koje nude velike tehnološke kompanije daju neograničene mogućnosti skladištenja bez potrebe za fizičkom pohranom u kompjuterskim centrima vojske, Dembinsky je rekla da je to “najvažnija“ prednost koju pružaju te usluge napredne mogućnosti u umjetnoj inteligenciji.

Dembinsky je navela da je rad sa ovim tehnološkim kompanijama dao vojsci “veoma važnu operativnu efikasnost“ u Pojasu Gaze.

Iako Dembinsky nije spomenula koje su usluge kupljene od kompanija niti kako su pomogle vojsci, izraelska vojska je u izjavi za “+972“ i “Local Call“ navela da povjerljive informacije i sistemi napada pohranjeni u internim cloud sistemima nisu prebačeni na claud usluge od strane tehnoloških kompanija.

Međutim, detaljna istraga “+972 Magazine“ i “Local Call“ o ovom pitanju otkriva da izraelska vojska pohranjuje neke obavještajne informacije prikupljene masovnim nadzorom stanovništva Gaze na serverima kojima upravlja Amazon.

Istraživanje također otkriva da su određeni provajderi oblaka pružali brojne AI mogućnosti i usluge izraelskoj vojsci od početka napada na Gazu.

-Sistemi za skladištenje u oblaku pružaju mogućnost beskonačnog skladištenja u Gazi –

U okviru istrage obavljeni su intervjui sa izvorima u izraelskom Ministarstvu odbrane, kao i iz izraelske industrije oružja, tri kompanije za skladištenje u oblaku i sedam izraelskih obavještajnih službenika.

Izvori su naveli da je izraelska vojska koristila resurse privatnog sektora za razvoj tehnoloških kapaciteta u napadima na Pojas Gaze.

Prema tri obavještajna izvora, saradnja vojske s Amazonom je prilično jaka. Amazon je izraelskoj vojno-obavještajnoj upravi obezbijedio server koji se koristi za skladištenje velikih obavještajnih informacija koje su pomagale vojsci u napadima.

Prema izvorima, dotični sistem za skladištenje u oblaku omogućava vojsci da ima “beskonačno skladište“ za čuvanje obavještajnih podataka o gotovo svima u Gazi.

Vojni izvori su naglasili da su obavještajni podaci prikupljeni nadzorom Palestinaca u Gazi ogromni i ne mogu se pohraniti samo na vojnim serverima, a ova situacija natjerala je vojsku da se okrene uslugama u oblaku koje nude tehnološke kompanije.

S druge strane, vojni izvori su naveli da su ogromne količine informacija pohranjenih u cloud servisima koje pruža Amazon čak pomogle u verifikaciji zračnih napada u Gazi.

– Značajno povećanje kupovine usluga od kompanija Google, Amazon i Microsoft –

Izrael je potpisao ugovor pod nazivom “Projekt Nimbus” sa Googleom i Amazonom 2021. godine.

Ugovor vrijedan 1,2 milijarde dolara imao je za cilj da podstakne ministarstva da svoje informacione sisteme prenesu na cloud servere dotičnih kompanija i od njih dobiju napredne usluge.

Međutim, stotine zaposlenih u obje kompanije kasnije su objavile otvoreno pismo pozivajući na prekid veze s izraelskom vojskom. Google je otpustio 50 svojih zaposlenika uz obrazloženje da su učestvovali u ovim protestima nakon 7. oktobra prošle godine.

Istraživanje je otkrilo da velike kompanije za skladištenje podataka u oblaku od oktobra pružaju usluge skladištenja podataka i umjetne inteligencije vojnim obavještajnim jedinicama.

Sigurnosni izvori su naveli da je došlo do značajnog porasta kupovine usluga izraelske vojske “Google Cloud“, “Amazon Web Services“ i “Microsoft Azure“, a većina kupovina od Googlea i Amazona obavljena je u okviru Nimbusa.

Izraelski obavještajni izvor je naveo da Amazonova usluga skladištenja u oblaku nudi “beskonačan prostor za skladištenje“.

– Amazon u agresivnoj konkurenciji sa Microsoftom –

Microsoft Azure je bio glavni izraelski cloud provajder, koji je svoje usluge prodavao izraelskom Ministarstvu odbrane i raznim vojnim jedinicama, prema izvorima u vojnoj industriji i industriji oružja.

Prema jednom izvoru, Azure je trebao izraelskoj vojsci obezbijediti oblak u kojem bi se pohranjivali podaci nadzora, ali je Amazon ponudio bolju cijenu.

Izvori povezani s izraelskim Ministarstvom odbrane kažu da se Amazon “agresivno“ takmiči s Azureom, nadajući se da će zauzeti mjesto glavnog pružatelja usluga u vojsci.

Inače, Amazon posljednjih godina blisko sarađuje ne samo sa izraelskom vojskom, već i sa sigurnosnim agencijama SAD-a, Velike Britanije i Australije.

Australska vlada je također ovog mjeseca objavila da će uložiti 1,3 milijarde dolara u stvaranje oblaka za strogo povjerljivi obavještajni materijal na Amazonovim serverima.

Dok su Google i Microsoft odbili odgovoriti na zahtjeve za komentare u sklopu istrage, Amazon Web Services je rekao da je fokusiran na pružanje prednosti vodeće svjetske tehnologije oblaka svim klijentima, gdje god da se nalaze.