“Ovo je rezultat dobre politike u oblasti proizvodnje mlijeka koja je noseća grana poljoprivrede na ovim prostorima. Prije svega to se odnosi na politiku podsticaja i podrške farmerima, što je dalo dobre rezultate koji se ogledaju i u povećanju broja registrovanih poljoprivrednih gazdinstava”, istakao je Selimović.
Prema njegovim riječima, u protekloj godini poticaji su prvi put isplaćivani za muzna grla, što je za konačni cilj imalo povećanje stočnog fonda, a time i količina proizvedenog mlijeka.
Selimović je kazao da je dobra stvar što se poticaji sa svih razina vlasti isplaćuju redovno, što pomaže farmerima u planiranju proizvodnih aktivnosti.
“U Sanskom Mostu sada egzistiraju četiri krupna otkupljivača mlijeka, tako da se to odražava i na povoljnu otkupnu cijenu za mlijeko. Naše udruženje je osposobljeno za privlačenje sredstava iz međunarodnih finansijskih fondova kroz razne projekte, tako da smo u saradnji s farmerima u protekloj godini realizirali projekte u vrijednosti od oko 1,5 miliona maraka. Većina tih projekata je bila usmjerena za nabavku nove mehanizacije i stočnog fonda”, kaže Selimović.
Prema njegovim riječima, trenutno postoji 65 registrovanih poljoprivrednih gazdinstava koja se bave mljekarstvom, a pozitivna tendencija je da je među njima sve veći broj mladih farmera.
“Nadamo se kako ćemo i ove godine sačuvati ove trendove, pa možda i povećati ukupnu proizvodnju mlijeka po kojoj smo drugi u Unsko-sanskom kantonu, odmah iza Cazina”, istakao je Selimović.
On je pozdravio i odluku lokalnih vlasti da u poljoprivrednu proizvodnju u ovoj godini investiraju pola miliona maraka u cilju podrške poljoprivrednim proizvođačima, pišu Nezavisne.