Region

Inflacija učinila svoje: U Crnoj Gori hrana skuplja za 25, a piće za 12 posto

Crna Gora je od aprila 2022. ušla u zonu dvocifrene ili galopirajuće inflacije, kada su cIJene proizvoda i usluga za ličnu potrošnju bile u prosjeku više za 11,2 odsto u odnosu na april 2021. Rast je nastavljen i u maju kada je zabilježena inflacija od 11,7 posto godišnje. Ovo je najveća godišnja inflacija u posljednjih 15 godina.

FOTO: INTERNET
FOTO: INTERNET

Pored ovoga, zabrinjavajuća je i činjenica da se inflacija u Crnog Gori veća nego u Eurozoni što do sada najčešće nije bio slučaj. Prema posljednim zvaničnim podacima, cijene su u prosjeku više za 11,7 posto u maju 2022. u odnosu na isti mjesec prošle godine dok su u istom periodu u Eurozoni povećane u prosjeku za 8,1 posto.

FOTO:
FOTO:

Dakle inflacija u Crnoj Gori nije samo “uvezena” kako se to najčešće objašnjava, odnosno nije samo proizvod pandemije i rata u Ukrajini, već jedan njen dio jeste internog karaktera.

Ovo su ključni zaključci drugog dijela istraživanja “Utjecaj KOVID-19 na demografska, ekonomska i finansijska kretanja u Crnoj Gori” koje su, u okviru projekta “Akcija”, pripremili Društvo statističara i demografa Crne Gore (DSD) i Centar za demokratsku tranziciju (CDT).

Činjenica da cijene u Crnoj Gori rastu po dvocifrenoj stopi u 2022. govori da je životni standard sa najnižim dohotkom najviše ugrožen. Ovo dodatno zabrinjava budući da je stopa rasta cijena hrane, pića, usluga prevoza i farmaceutskih proizvoda značajno veća od prosječne inflacije a ovi proizvodi čine 50 posto potrošnje prosječnog domaćinstva u Crnoj Gori.

Ilustacije radi cijene hrane su u aprilu 2022. godine u prosjeku bile veće za 25,3 posto nego u periodu prije pandemije dok je u Eurozoni ovo uvećanje 10,4 odsto. Cijene bezalkoholnih pića su veće za 12, dok je u EU ovo povećanje 7,7 odsto.