Život

Imšir za Bosnainfo o pomoći jetimima Bosne i Hercegovine: 'Pomoć šire zajednice od neprocjenjive važnosti'

Pomoći jetimu, djetetu koje je prije punoljetstva ostalo bez oca, obaveza je svakog čovjeka koji je u prilici.

FOTO: USTUPLJENO BOSNAINFO
FOTO: USTUPLJENO BOSNAINFO

Ponekad je tu obavezu teže ispuniti jer nisu svi jetimi u potrebi. Brz je život, ljudi se bave sobom. No, načina ima. Preko projekta je vjerojatno najjednostavnije.

Jedan takav projekt provoditi Udruženje “Izvor dobročinstva” koje nastoji pomoći bosanskohercegovačkim jetimima kroz stipendije.

Vjerovatno jedan od najboljih i najlakših načina.

Projekt se zove “Stipendiraj jetime Bosne i Hercegovine-Budi dobročinitelj” i napunio je godinu dana.

Način stipendiranja je putem telefonskog poziva ili uplatom stipendije na račun.

Pozivom na jedinstveni broj telefona 090/292-048 donirate tri KM, a za veće uplate, od 50 KM i više, potrebno se javiti Udruženju na mail [email protected].

O tom projektu smo razgovarali s Mirnesom Imširom, koordinatorom za jetime, koji nam je dao više detalja.

Djeca jetimi suočavaju se s gubitkom roditeljske zaštite, brige i ljubavi, čime postaju jedna od najosjetljivijih kategorija u našoj zajednici. Stoga je pomoć šire zajednice od neprocjenjive važnosti da bi ova djeca izrasla u čestite i korisne članove društva – istakao je Imšir.

S obzirom na trenutna poskupljenja i rastuće troškove života, odlučili su pokrenuti inicijativu da animiraju domaće stanovništvo da se zajedno pomogne djeci.

Pročitajte još

– Podrška i angažman donatora mogu značajno olakšati njihove školske i svakodnevne aktivnosti, pružajući im nadu i bolju budućnost – rekao je Imšir.

Sada stipendiraju 35 jetima iz 25 gradova širom Bosne i Hercegovine. Nadaju se da će u budućnosti još Bosanaca i Hercegovaca biti dio ovog humanitarnog angažmana, kako bi se pružila podrška još većem broju djece koja su u potrebi.

Osim ovog projekta Udruženje “Izvor dobročinstva” također provodi projekt kroz donacije i stipendije od strane prijateljske države Kuvajt, a broj mjesečnih korisnika je preko 2000.

Potrebe djece variraju ovisno o njihovom uzrastu i materijalnom statusu. Potrebe se kreću od osnovnih, elementarnih stvari kao što su hrana, životne namirnice i higijenski proizvodi, do većih potreba i želja, poput renoviranja stambenih jedinica, nabavke tehničke opreme i kućanskih aparata – rekao nam je Imšir te podsjetio da su do sada za dvije porodice uspjeli riješiti stambeno pitanje.

Pored toga, određen broj djece i njihovih majki suočava se s problemima mentalne prirode, pa je takvim korisnicima obezbijeđeno besplatno online psihološko savjetovalište. Naša pomoć se prilagođava svakom djetetu i njihovoj specifičnoj situaciji, nastojeći da im osiguramo ne samo osnovne uslove za život, već i priliku za bolju budućnost – potcrtava Imšir.

Pored stipendija, Udruženje realizuje projekte užine i odjeće za školarce, adaptacije i renoviranja vjerskih objekata i kuća, te redovne podjele paketa siromašnim porodicama. Djelujemo u saradnji sa zdravstvenim i obrazovnim institucijama, te stručnim udruženjima, nastojeći unaprijediti humanitarni aktivizam, obrazovanje i zdravstvo u Bosni i Hercegovini – kazao nam je naš sagovornik.

Imšir je pozvao sve zainteresirane da se jave Udruženju i pomognu na bilo koji način, jer, kako poručuje, djeca su resurs u koji se mora ulagati!