Razumijevanje razlike između bronhitisa i upale pluća može vam pomoći da brže prepoznate ozbiljnost svojeg stanja i potražite odgovarajuću medicinsku pomoć.
Šta je bronhitis?
Bronhitis je upala sluznice bronhijalnih cijevi, koje omogućuju prijenos zraka u pluća i iz pluća. Obično se razvija uslijed virusne infekcije, poput obične prehlade ili gripe.
Akutni bronhitis obično traje 1 – 2 sedmice i često se povuče bez ozbiljnih komplikacija. Međutim, u nekim slučajevima se može razviti u hronični bronhitis, stanje koje traje dulje i ponavlja se tokom vremena.
Šta je upala pluća?
Upala pluća (pneumonija) je ozbiljna infekcija koja pogađa jedno ili oba pluća. Može biti uzrokovana bakterijama, virusima ili gljivicama. U slučaju upale pluća zračne vrećice u plućima (alveole) se pune tekućinom ili gnojem, što otežava prijenos kisika u krvotok.
To može ozbiljno ugroziti zdravlje, posebno kod starijih osoba, djece, osoba s hroničnim bolestima ili oslabljenim imunološkim sistemom.
Evo kako prepoznati je li u pitanju bronhitis ili upala pluća.
Razlika između upale pluća i bronhitisa
Iako bronhitis i upala pluća imaju slične simptome, kao što su kašalj, otežano disanje, umor i groznica, glavna razlika leži u tome što se upala nalazi u različitim dijelovima dišnog sistema.
Bronhitis zahvaća bronhijalne cijevi, dok upala pluća pogađa plućne alveole, gdje se zrak izmjenjuje s krvi. Dakle, bronhitis i upala pluća su dva različita stanja, iako oba mogu uzrokovati ozbiljne simptome i zahtijevaju liječenje.
Upala pluća ili bronhitis – zajednički simptomi
Iako se radi o različitim bolestima, bronhitis i upala pluća imaju nekoliko zajedničkih simptoma. Oba stanja mogu uzrokovati:
kašalj, koji može biti popraćen iskašljavanjem sluzi
umor
otežano disanje, koje se može pogoršati fizičkom aktivnošću
groznica i zimica.
No, postoji nekoliko simptoma koji su specifični za upalu pluća. Oni uključuju:
izraženo znojenje i hladna koža
oštra bol u prsima, posebno pri dubokom disanju ili kašljanju
glavobolja
gubitak apetita
zbunjenost i slabost
mučnina, proljev i povraćanje.
Tako možete znati je li u pitanju upala pluća ili bronhitis. Simptomi upale pluća obično su ozbiljniji i mogu zahtijevati hitnu medicinsku pomoć.
Može li bronhitis preći u upalu pluća?
Iako bronhitis i upala pluća nisu iste bolesti, bronhitis može preći u upalu pluća, posebno ako dođe do sekundarne infekcije. To se obično događa kada infekcija iz bronhijalnih cijevi prijeđe u pluća, što može dovesti do razvoja upale pluća.
Ovo je rijedak, ali ozbiljan scenarij, koji se češće javlja kod osoba s oslabljenim imunološkim sistemom, pušača i onih s hroničnim zdravstvenim problemima. Ako primijetite simptome koji uključuju visoku temperaturu, bol u prsima, iskašljavanje krvi ili otežano disanje, odmah potražite liječničku pomoć.
Liječenje bronhitisa i upale pluća
Liječenje bronhitisa i upale pluća ovisi o vrsti infekcije i ozbiljnosti simptoma. Za akutni bronhitis obično se savjetuju odmor, konzumacija puno tekućine i korištenje lijekova za smanjenje boli i groznice, kao što su ibuprofen ili paracetamol.
U nekim slučajevima liječnik može propisati lijekove za suzbijanje kašlja ili antibiotike ako se sumnja na bakterijsku infekciju.
Liječenje upale pluća, koja može biti bakterijska, virusna ili gljivična, obično uključuje antibiotike (ako je bakterijska), antivirusne lijekove, tekućinu i odmor. U težim slučajevima može biti potrebna hospitalizacija, a u nekim slučajevima primjena kisika ili drugih respiratornih tretmana, piše Kreni zdravo.
Prevencija bronhitisa i upale pluća
Najbolji način za prevenciju bronhitisa i upale pluća jest smanjenje rizika od infekcija. To uključuje redovito pranje ruku, izbjegavanje bliskog kontakta s bolesnima i čišćenje zajedničkih prostora. Također je važno cijepiti se protiv gripe i pneumonije, posebno za osobe u rizičnim grupama.
Osobe s bronhitisom trebaju se odmarati, izbjegavati pušenje i iritantne tvari te koristiti ovlaživač zraka kako bi ublažile simptome.