Svijet

Građani Turske bijesni na vlasti: "Ovdje nema nijednog čovjeka, niko ne pomaže"

U Turskoj su građani sve više bijesni zbog, kako navode, spore i neadekvatne reakcije vlasti na razoran zemljotres koji je u ponedjeljak pogodio i susjednu Siriju, a u kojem je do sada poginulo više od 8000 ljudi. Spasioci su tokom cijele noći pretraživali ruševine, a u tome su ih ometale hladnoća, uništene ceste i loša infrastruktura.

FOTO: EPA-EFE/SEDAT SUNA
FOTO: EPA-EFE/SEDAT SUNA

Na snimcima iz zraka se vidi kako pretražuju ruševine kuća u selu Salqin u pokrajini Idlib tražeći žrtve i preživjele. Turski predsjednik Tayyip Erdogan proglasio je vanredno stanje u 10 pokrajina. No, neki stanovnici gradova teško pogođenih zemljotresom izrazili su bijes i očaj zbog sporog odgovora vlasti na najsmrtonosniji zemljotres koji je pogodio Tursku u posljednjih nekoliko decenija.

“Ovdje nema ni jednog čovjeka, niko ne pomaže. Pada snijeg, bez doma smo, bez ičega. Šta da radim, gdje da idem?”, rekao je za Reuters Murat Alinak, čiji se dom u Malatyi srušio.

Stanovnici grada Gaziantepa navode kako 12 sati nakon potresa još nije stigla ni jedna spasilačka ekipa i da su morali sami pretraživati ruševine. Kada su spasioci konačno došli u ponedjeljak navečer, radili su samo nekoliko sati, a zatim je pala noć, piše The Guardian.

Mnogi Turci iskalili su svoj bijes na internetu zbog, kako su rekli, nemarnog odgovora na hitne slučajeve u najjužnijoj pokrajini Hatay, a mnogi su se žalili da spasioci nisu uspjeli stići do tog područja. U Hatayu je potres sravnio više vladinih zgrada, uključujući lokalni ogranak turske agencije za pomoć u katastrofama, AFAD.

Murat Harun Ongoren, koordinator AKUT-a, najveće turske organizacije civilnog društva za pomoć i spašavanje, rekao je da hladno vrijeme, poledica, ali i veličina pogođenog područja otežavaju proces spašavanja. “Velike zemljotrese često definišemo kao katastrofe. Ovo je više od potresa, ovo je stvarno katastrofa”, kazao je.

Ongoren dodaje kako su oni zarobljeni ispod ruševina sa svakim satom u sve većoj opasnosti i da se radi o mnogo većem broju srušenih objekata nego što do sada pokazuju službeni podaci.

“Kada uzmete u obzir otežavajuće uslove i broj srušenih zgrada, jasno je da se radi o jako teškoj operaciji spašavanja”, navodi koordinator AKUT-a.

“Sada je utrka s vremenom. Svake minute, svakog sata koji prođe, smanjuju se šanse da neko preživi ispod ruševina”, rekao je glavni direktor Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.