Građani koji odluče da postanu donori u svakom trenutku mogu da opozovu tu odluku, saopšteno je na konferenciji za novinare Ministarstva zdravlja.
Resorni ministar Vojislav Šimun kazao je da danas počinje jedna od najznačajnijih kampanja.
„Ova kampanja nije samo javna inicijativa, ona je poziv za humanost, solidarnost i hrabrost. Poziv da budemo bolji ljudi jer donošenje odluke da postanemo donori jeste odluka da nečiji život nakon našeg može da se nastavi“, rekao je Šimun.
On je kazao da u Crnoj Gori 99 pacijenata čeka na transplantaciju organa, uključujući osmoro djece.
„Kampanjom potpis za život želimo da povećamo svijest javnosti o značaju donorstva organa i pozovemo građane da se informišu i razgovaraju sa porodicama i razmotre mogućnost da postanu donori“, rekao je Šimun.
To , kako je dodao, odluka je koja ima snagu da spasi više života.
Šimun je rekao da donorska kartica nije obična kartica, da je njena simoblika duboka i da predstavlja najplemenitiju odluku koju čovjek može donijeti – darivanje života.
On je dodao da je Ministarstvo zdravlja, u cilju unapređenja transplantacionog programa potpisalo ugovor o saradnji između Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) i Vojnomedicinske akademije (VMA) u Beogradu čime je, kako je rekao, otvorena nova faza direktne razmjene znanja, stručnosti i iskustava.
„Ova saradnja podrazumijeva zajedničke timove edukacije, kliničku podršku u realizaciji transplantacija, što je rezultiralo uspješnom obavljenom prvo transplantacijom bubrega u Crnoj Gori nakon 2019. godine“, rekao je Šimun.
Jačanje kapaciteta transplantacije
On je dodao da je u pethodnom periodu uvedena transplantacija matičnih ćelija u zdravstveni sistem Crne Gore što, kako je istakao, predstavlja istorijski iskorak.
„Tim činom otvorili smo vrata za nove terapijske mogućnosti posebno za pacijente sa hematološkim oboljenjima kojima je ovaj vid liječenja jedini. To nijesu samo medicinski koraci, već koraci ka budućnosti gdje niko neće biti ostavljen da čeka u neizvjesnosti“, rekao je Šimun.
On je kazao da su ciljevi Ministarstva jasni.
„Naši ciljevi su jasni – jačanje kapaciteta za transplantaciju unutar zemlje, edukacija stručnog kadra, unapređenje sistema prepoznavanja potencijalnih donora i razvoj infrastrukture koji omogućava brzu i efikasnu i bezbjednu realizaciju svih faza transplantacionog procesa“, dodao je Šimun.
On je pozvao sve građane da budu dio ove humane misije.
Direktor KCCG Aleksandar Radović kazao je da je u februaru nastavljan transplantacioni program sa živog donora i otpočet program transplantacije matičnih ćelija.
Radović je rekao da nemaju svi pacijenti mogućnost da dobiju organ od živog donora i poručio da je neophodno razvijanje programa kadaverične transplantacije.
„Pokretanjem kampanje stvaramo pretpostavke od ključnog značaja za uspješnost programa transplantacije a time i pretpostavku za liječenje pacijenata kojima je to jedina terapijska opcija“, kazao je Radović.
On je dodao da je KCCG u saradnji sa VMA uspostavio sve protokole za uspješno sprovođenje transplantacije.
„Naglašavam da transplantacija organa predstavlja jedinu terapijsku opciju kada dođe do trajnog gubitka funkcije određenog organa. Očekujem da će sama kampanja, koja ne smije da doživi kraj, doprinijeti većem broju donora“, poručio je Radović.
On je kazao da kraj jednog života može da omogući nekom novi početak, a taj novi početak, kako je naveo, može biti život i za sedam pacijenata.
Generalna direktorica Direktorata za javno zdravlje Ivana Živković kazala je da Ministarstvo zdravlja sa velikom odgovornošću radi na razvoju transplantacionog programa.
„Donorska kartica predstavlja izraz ljudske emocije, empatije i spremnosti da pomognemo drugima i kada nas jednom ne bude. Naša politika fokusira se na razvoj kadaveričnog programa transplantacije organa“, istakla je Živković.
Prema njenim riječima, jedan od ključnih koraka jeste upravo sistem izdavanja donorskih kartica kod izabranih doktora.
„Svako ko želi da bude donor može to da uradi potpisivanjem saglasnosti kod izabranog doktora, ova odluka u svakom trenutku je opoziva“, pojasnila je Živković.
Ona je rekla da je cilj kampanje da osnaži i motivše građane da razmisle o mogućnost doniranja organa.
„Naš cilj nikad nije da vršimo pritisak već podizanje svijesti. Crna Gora je dio Eurotransplant mreže a puni potencijal ovog članstva možemo ostvariti razvitkom sopstvenog kadaveričnog programa zato je svaki potpis korak ka tom cilju“, poručila je Živković.
Direktor Kllinike za nefrologiju u KCCG Elvir Mučić kazao je da se u Crnoj Gori bilježi kontinuirani porast broja bubrežnih bolesnika.
„I to je činjenica sa kojom se mi nefrolozi suočavamo svakog dana. U posljednjih 14 godina broj bolesnika na hroničnom programu hemodijalize povećao se za 35 odsto, a registrujemo veći broj bolesnika sa presađenim bubregom za 25 odsto“, kazao je Mučić.
Završetak jednog može značiti početak sedam novih života
On je pojasnio da je uzrok toga povećan broj dijabetičara, pacijenata sa povišenim krvnim pritiskom ali i produženja životnog vijeka.
„Shodno toj činjenici sve veći broj bolesnika dolazi do potrebe za liječenjem transplantacijom bubrega koja je zlatni standard terminalne faze hronične bolesti bubrega“, rekao je Mučić.
On je dodao da je zbog toga važno osnažiti program kadaveričnih transplantacija bubrega.
„Kadaverična transplantacija bubrega u Crnoj Gori nije nemoguća misija, već je urađena 2013. i 2018. godine“, dodao je Mučić.
On je rekao da završetak jednog života može da označi početak sedam novih kao i da se mora raditi na podizanju svijesti građana o značaju doniranja ali i unapređenja kvaliteta života.
Transplantirani pacijent Enes Ferizović kazao je da prije nego se razbolio imao sto želja, a nakon saznanja o bolesti samo jednu – da ozdravi.
„Sada kada sa ozdravio imam opet sto želja. Kada čovjek ozdravi kreće kvalitetni život i nova budućnost. Život je jedan i treba da bude kvalitetan. Nastavio sam tamo gdje sam stao“, rekao je Ferizović.
On je pozvao cjelokupnu javnost da se uključe u kampanju.
„Donorska kartica je kartica najveće moguće ljudske vrijednosti“, zaključio je Ferizović.