Krater, za koji se procjenjuje da je star 3,47 milijardi godina i da se prostirao na 100 kilometara, mogao bi preoblikovati naučna saznanja o ranim danima Zemlje, objavio je u četvrtak Australian Broadcasting Corporation (ABC).
Prema riječima Tima Johnsona sa Univerziteta Curtin, koautora studije objavljene u časopisu “Nature Communications”, ovo otkriće nadmašuje prethodno najstariji poznati krater Yarrabubba u istoj regiji, koji je star 2,2 milijarde godina.
“Prije ovog otkrića, najstariji poznati udarni krater bio je star 2,2 milijarde godina, tako da je ovo daleko najstariji ikada pronađen na Zemlji”, izjavio je Johnson.
Naučnici su krater identificirali otkrivši “šok-kone”, specifične formacije stijena nastale pod ogromnim pritiskom udara meteorita.
Ove formacije, pronađene oko 40 kilometara zapadno od Marble Bara u Pilbari, ukazuju na to da je meteor udario u tlo brzinom većom od 36.000 kilometara na sat.
Takav udar bio bi planetarno značajan događaj, ostavljajući za sobom krater širine preko 100 kilometara i raspršujući materijal širom planete.
Johnson napominje da posmatranja Mjeseca pokazuju kako su ovakvi udari bili česti u ranom Sunčevom sistemu.
Međutim, zbog nedostatka dokaza o drevnim kraterima na Zemlji, geolozi su dugo potcjenjivali njihov značaj.
“Ovo istraživanje pruža ključni dio slagalice u razumijevanju historije Zemljinih udara i sugerira da bi se u budućnosti mogli otkriti i drugi drevni krateri”, zaključio je Johnson.