Paneuropski Stoxx 600 indeks bio je oko 9,30 sati u plusu 0,3 posto, nakon što je jučer skočio jedan posto, pod utjecajem najave američkog predsjednika Donalda Trumpa da će odgoditi uvođenje carina na EU izvoz od 50 posto do 9. juna.
Istodobno, frankfurtski DAX je u plusu 0,25 posto, na 24.087 bodova, a pariški CAC za 0,07 posto, na 7.833 bodova, a londonski FTSE za 0,61 posto, na 8.770 bodova.
Najviše su porasle cijene dionica obrambenih kompanija, u prosjeku za jedan posto, dan nakon što je Trump kazao da će preporučiti dodatne sankcije za Rusiju zbog eskalacije rusko-ukrajinskog sukoba.
Od makroekonomskih objava ističe se podatak Britanskog konzorcija maloprodajnih tvrtki, koji je objavio da je u svibnju rast cijena hrane iznosio 2,8 posto na godišnjoj razini, ubrzavši s 2,6 posto zabilježenih u travnju, čime su cijene hrane u Ujedinjenom Kraljevstvu porasle četvrti mjesec zaredom.
– Budući da trgovci na malo sada apsorbiraju dodatnih 5 milijardi funti troškova zbog povećanja doprinosa poslodavca za nacionalno osiguranje i nacionalne plaće za život, nije iznenađenje da inflacija ponovno raste”, rekla je izvršna direktorica tog udruženja Helen Dickinson.
S druge strane, raspoloženje njemačkih potrošača popravilo se u svibnju, no američka carinska politika smanjuje njihovu spremnost za potrošnju, pokazalo je izvješće GfK Consumer Climate. Izvješće je označilo treći uzastopni mjesec u kojem je indeks porastao, djelomično potaknut usporavanjem inflacije i “dobrim dogovorima o plaćama”, no unatoč poboljšanju, raspoloženje je ostalo nisko, a potrošači su oklijevaju u diskrecijskim kupnjama, navode analitičari.
Na Tokijskoj burzi Nikkei indeks porastao je u utorak 0,51 posto, na 37.724 boda.