Kao prva institucija koja je počela koristiti novi softver, Federalno ministarstvo finansija zajedno s predstavnicima EU u BiH i implementacionim partnerom Finit/CORE, danas je obilježilo početak 12-mjesečnog perioda tokom kojeg će budžetski korisnici tog ministarstva imati praktičnu obuku za rad sa softverom, a svi tehnički problemi će se rješavati uz podršku dobavljača softvera.
– Pomažemo institucijama u Bosni i Hercegovini u prelasku na model budžetiranja koji raspoređuje sredstva prema jasno definisanim ciljevima i očekivanim rezultatima, umjesto tradicionalnog modela budžetiranja po stavkama. Ovakav pristup se naziva budžetiranje po programima i naš cilj je podržati javne institucije da razmišljaju o tome šta žele postići, a ne samo šta žele finansirati. Evropska unija je ponosna što pruža podršku ministarstvima finansija BiH, FBiH, RS-a i Direkciji za finansije Brčko distrikta kroz uvođenje softverskog rješenja koje obezbjeđuje potrebne tehničke alate za ovu promjenu – izjavila je šefica Sektora za evropske integracije, politiku, medije i informisanje Delegacije Evropske unije u BiH Aurélie Valtat.
Evropska unija kontinuirano podržava reformu javne uprave u Bosni i Hercegovini, a posebno reforme u oblasti upravljanja javnim finansijama, još od ranih 2000-ih godina. U periodu od 2020. do 2023. godine, uz podršku EU, obučeno je više od 1.800 budžetskih korisnika širom zemlje, te je pružena tehnička podrška u izradi zakonskog okvira i priručnika. Ove aktivnosti su postavile temelje za razvoj novog softverskog rješenja, koje je razvijeno u saradnji sa ministarstvima finansija i lokalnim partnerima za implementaciju – Finit Consulting d.o.o. i CORE d.o.o.
Iako je softver u početku bio razvijen s ciljem podrške budžetiranju po programima, njegova funkcionalnost je već proširena integracijom dva dodatna modula – Informacionim sistemom za upravljanje javnim investicijama (PIMIS) i Bazom podataka o donatorima. Trenutno se istražuju mogućnosti njegove primjene i u budžetiranju koje je osjetljivo na rodnu ravnopravnost.
Primjena novog softvera predstavlja značajan iskorak ka uspostavi modernog, odgovornog i transparentnog sistema upravljanja javnim finansijama – u potpunosti usklađenog sa evropskim standardima i vrijednostima. U budućnosti, softver ima potencijal za dalji razvoj i proširenje – kako horizontalno na druge sektore, tako i vertikalno ka nižim nivoima vlasti. Iako trenutno nisu predviđena dodatna sredstva EU za dalji razvoj, moguće je obezbijediti finansiranje iz drugih izvora. Jedna od takvih prilika je i Plan rasta EU za zapadni Balkan – snažan instrument čija je ukupna vrijednost šest milijardi eura.
Međutim, Bosna i Hercegovina i dalje ostaje jedina zemlja u regionu koja još nije dostavila Reformsku agendu u okviru ovog plana. Ukoliko vlasti u BiH postignu dogovor o agendi s dovoljnom nivoom ambicije, zemlja bi mogla postati kvalifikovana za do 1,08 milijardi eura finansiranja, koje je uslovljeno napretkom u ključnim reformskim oblastima – pri čemu je upravljanje javnim finansijama važan horizontalni prioritet.