Prisutnim se na početku objavio direktor Zavoda Zlatan Hamza, koji je rekao da Zavod pažljivo prati i analizira sve prijavljene slučaje i poduzima sve mjere kako bi se spriječilo dalje širenje infekcije.
“Ono što je najvažnije je da građani ostanu smireni, nema potrebe za panikom jer ovo nije vrsta epidemije poput one koja nas je nažalost nedavno zadesila. Pozivam sve da prate zvanične preporuke nadležnih institucija”, rekao je Hamza, javljaju Vijesti.ba.
Dr. Anisa Bajramović, rukovodilac Jedinice za epidemiologiju, naglasila je da ovakvo oboljenje ne podliježe epidemiološkom ispitivanju, da se postupa na osnovu prijava građana i da onda oni predlažu mjere.
“Utvrdili smo da se radi o urbanoj leptospirozi i da ovo obolijevanje ne podliježe epidemiološkom ispitivanju. Vrlo je bitno da ljekari na vrijeme prepoznaju i prijave ovo oboljenje, a onda mi dalje vršimo nadzor koji je propisan u slučaju pojave leptospire. Program obavezne sistematske preventivne deratizacije podrazumijeva da se dva puta u toku godine, u proljeće i jesen, obavlja takva deratizacija. Kada se to radi, onda se glodari svode na biološki prihvatljiv nivo i tada nema epidemije”, rekla je Bajramović, koja je potom govorila o uzrocima pojave zaraze:
“Usvajaju se trogodišnji programi, koji podrazumijevaju dvije godišnje preventivne deratizacije. Da ne bi došlo do epidemije važno je da se primjenjuje program koji je propisan. Ovdje se desilo da je KS u drugoj polovini 2022., cijelu 2023. i u prvoj polovinu 2024. godine nije obavio deratizaciju. To su pune dvije godine. Zato sada imamo ovo što imamo”.
Bajramović je demantovala glasine kako izvor zaraze može biti voda, što je u potpunosti isključila kao mogućnost, te podsjetila da su se prvi počeli javljati muškarci, uglavnom između 20 i 55 godina, koji su prijavljivali visoku temperaturu sa groznicom i malaksalošću.
“Dobili smo informaciju o grupisanju pacijenata na području Općine Novi Grad, konkretno Dobrinja i Aerodromsko naselje, prije 15-ak dana. Mi smo 15. maja dobili prve tri laboratorijske potvrde zaraze. Bila su tri hospitalizovana, ali nijedan nije bio težak slučaj. Svi su se liječili antibioticima i za dva dana su upalni parametri počeli padati. Početkom maja je počela obavezna deratizacija, koja se radi posljednje tri sedmice. Prva faza je završena, a sada idu korektivne mjere, posebno na teritoriji gdje imamo slučajeve. Mi to radimo u haustorima oboljelih. Kantonalna Uprava za inspekcijske poslove je od nas dobila preporuku da se izvrši kontrola svih pijaca, ulični prodavači voća i povrća, piljare… Provjerit ćemo sve stambene objekte u Općini Novi Grad, da vidimo da li se redovno vrši deratizacija, košenje trave, odvoz smeća i ostalo. Sve će to pomoći smanjenju broja glodara koji obitavaju na našim područjima”.
“Istražili smo i ustanovili da pacijenti sa Dobrinje nemaju nikakav poseban izvor zaraze, tako smo došli do zaključka da je u pitanju urbana leptospiroza zbog povećanog broja glodara. Nadamo se da će u narednih 15 do 30 dana da će deratizacije koje se obavljaju imati efekta”, zaključila je dr. Anisa Bajramović.
Mapa zaraženih:
