On naglašava da je neophodno ujednačiti porezni sistem i doprinose na nivou cijele zemlje, te upozorava da BiH nema pravu fiskalnu politiku, što je direktna odgovornost Vlade FBiH.
“Ko to radnicima i poslodavcima uzima 400 KM od tih 1770 konvertibilnih maraka?” pita Aćimović, objašnjavajući da bi, uz ispravno postavljeni sistem poreza i doprinosa, poslodavci bili saglasni na bruto 1776 maraka kako bi se isplatilo 1400 KM neto.
Prema njegovim riječima, trenutna odluka Vlade FBiH uskraćuje radnicima i poslodavcima otprilike 400 maraka. Aćimović naglašava da ekonomija funkcioniše kao povezan krug i da ekonomske mjere ne mogu biti vođene populizmom, niti se mogu donositi preko noći. Ova odluka, ističe on, nije rezultat temeljite fiskalne analize, već je prebrza i površna.
Također, dodaje da tu i jeste problem što nema pravilne fiskalne politike na nivou BiH.
“Ne mogu se donositi jednostrane odluke na nivou Federacije i odvojene od Republike Srpske. Kao što imamo PDV usaglašen na nivou cijele države i vidimo da to super funkcioniše. Bilo kakva neujenačenost dovodi do ovog na čemu se sada radi. Da li će određeni teritoriji, gradovi koji bolje posluju davati posebne subvencije to je druga priča ali sistem kao takav mora biti na nivou BiH. – govori Aćimović.
Navodi, da se posljedice ovakve odluke Vlade FBIH već vide:
“Posljedice su vidljive. Različiti modeli poslovanja odvode privrednike u entitet gdje im je lakše poslovanje. “
Ističe da Vlada može brzo da se dogovori i usaglasi odluku:
“Pa mogu naravno, neka sjednu i dogovore se kako će dalje. Kako se mogu brzo dogovoriti oko kupovine kancelarija i automobila? Tu podvlačim još jednu stvar. Vidjeli ste rekordne prihode UIO, gdje su ti novci? Vidimo taj segment kroz koji moramo cijelu situaciju gledati. Ako se ne dogovore, ostavljaju prostor da je BiH najkorumpiranija zemlja u Evropi. Podvlačim nejednačenost poslovanja u dva entiteta vode do povećanja korupcije unutar države. – zaključuje Aćimović.