Vlada Federacije Bosne i Hercegovine, s druge strane, planira regulisati minimalnu platu uredbom, nakon usvajanja izmjena Zakona o porezu na dohodak.
Sindikat ukazuje da minimalna plata trenutno nije dovoljna ni za osnovne troškove prehrane iz potrošačke korpe, koji u RS iznose 1160 KM. Dragana Vrabičić, predstavnica Sindikata radnika građevinarstva RS, naglašava važnost zaštite radnika: “Nama je bitno da zaštitimo radnike, da naši radnici svi ne rade za istu platu, da sutra nemaju najniže penzije i da od svog posla mogu da prehrane svoju porodicu.”
Poslodavci, međutim, smatraju da je povećanje minimalne plate u trenutnim ekonomskim uslovima neprihvatljivo. Goran Račić, predsjednik Područne privredne komore Banja Luka, upozorava na moguće posljedice: “Mislim da je suvišno govoriti o povećanju najniže plate ukoliko nemamo ambiciju da se ovo malo privrede što je ostalo ugasi. S druge strane, mislim da bi, ako dođe do povećanja minimalca u iznosu koji Sindikat traži, radnici duplo više izgubili nego što bi dobili, jer bi sigurno došlo do rasta svih cijena.”
Ekonomista Aleksa Milojević smatra da povećanje minimalne plate na 1050 KM ne bi ugrozilo privredu: “Sigurno da plata može da ide na 1050 KM i da se na taj način ispravi nepravda prema radnicima, a da se umanje profiti jer su ionako preveliki.”
U Federaciji BiH Vlada planira minimalnu platu postaviti na 1200 KM, ali uključujući topli obrok, prevoz i druge neoporezive dodatke. Predsjednik Vlade FBiH Nermin Nikšić pojašnjava: “Želimo zaštititi nekih 270.000 radnika u BiH koji primaju manje od 1000 KM i stvoriti pretpostavke da zajedno sa toplim obrokom i drugim primanjima imaju veća primanja od onih koja bi bila planirana zakonom o minimalnoj plati.”
Selvedin Šatorović, predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH, ističe važnost obaveznosti ovog iznosa: “Sve će se to trebati riješiti kroz zakon, pravilnike, i tek onda možemo govoriti da će to zaista biti tako. Ukoliko se bude ostavila bilo kakva mogućnost da poslodavac može izabrati hoće li ili neće, onda smo sasvim sigurni da nikada neće doći do implementacije jednog dobrog korektnog prijedloga.”
U Republici Srpskoj, ako socijalni partneri ne postignu dogovor o minimalnoj plati, Vlada će, kao i prethodnih godina, donijeti odluku o njenom iznosu. Rasplet pregovora ostaje neizvjestan, dok se radnici nadaju konkretnim poboljšanjima svojih uslova rada. (BHRT)