Region

Dr. Vladimir Jakovljević, dekan FMN u Kragujevcu: Ponosim se saradnjom sa Karolinska univerzitetom iz Švedske

Proteklih pola godine je bilo veoma uspješno u karijeri profesora doktora Vladimira Jakovljevića, dekana Fakulteta medicinskih nauka u Kragujevcu i zamenika direktora Zavoda za sport u Beogradu. Dobio jeprestižne nagrade u Srbiji, SAD, Kanadi, Rusiji i Indiji za svoj naučni rad u oblasti fiziologije i kardiovaskularnih istraživanja.

Vladimir Jakovljević
FOTO: ARHIVA

U februaru je potpisao sporazum o saradnji njegovog fakulteta sa čuvenim Karolinska institutom iz Švedske.

-Potpisivanje memoranduma o saradnji sa Karolinskom, za mene je slično kao da je manji srpski fudbalski klub potpisao saradnju sa Real Madridom. Veliki su instituti u Vinipegu sa kojima sarađujem, kao i Sečenev Univerzitet u Moskvi, ali Karolinska je brend za sebe. Oni su institut sa koga često dolaze dobitnici Nobelove nagrade u naučnim oblastima. Sarađuju samo sa najvećim institutima u Americi, Kanadi, Brazilu, Kini, dva afrička univerziteta, ciljano zbog istraživanja malarije, te sada sa našimUniverzitetom u Kragujevcu. Ni sa kim više. Na Šangajskoj listi uvijek su među previh deset u svijetu. Naš čovjek u njihovom institutu dr. Jovan Antović, je tamo već 20 godina. Par naših posdiplomaca sa FMN su bili kod njega na stručnom usvršavanju. On vrlo često dolazi u Srbiju i sarađuje sa nama. On nas je povezao sa ljudima sa Karolinska univerziteta, koji su veoma dobro proučili šta mi u Kragujevcu sve radimo i kakave rezultate imamo. Bili su zapanjeni da je FMN na svjetskim naučnim listama boljekotiran od jednog Tromza u Norveškoj. Proverili su i koji su naši mladi naučnici boravili kod njih i šta su uradili. Mi smo naravno tamo slali samo najbolje i svi oni su ostavili jak utisak. Odluka njihovog borda je bila jednoglasna, poslije tri mjeseca provjera, u februaru smo potpisali memurandum o permanentnoj saradnji. Kod nas će u razmeni dolaziti njihovi profesori i postdiplomci. A naši će takođe ići kod njih. Tako se ponovo podiže uzajamni rejting. Dobra reputacija našeg fakulteta dovela je do toga da imamo rekordan broj studenata iz čitavog svijeta koji dolaze u Kragujevac da uče medicinu na stranom jeziku. Mi zaista imamo šansu da od Kragujevca stvorimo univerzitetski grad, prestižan u svijetu. Harward jeste možda najbolji na svijetu i dvadeset puta skuplji od nas, ali nisam siguran da je i dvadeset puta bolji. “Tajms Lajn Edukejšn” lista na kojoj smo visoko kotirani je možda i kompetentnija od Šangajske u naučnom svijetu. Da bi ste bili visoko rangirani na ovim listama, morate mnogo da radite, da vaš rad bude prepoznat i da imate sreće da saradjujete sa najboljima kao što je na primer Kartolinska univerzitet – kaže Dr. Jakovljević.

Vladimir Jakovljević
FOTO: ARHIVA

Nedavno je profesor Jakovljević boravio u Indiji u Džodpuru, gdje je dobio nagradu za dostignuća u istraživanju kardiovaskularnih nauka, koja nosi ime po Rakešu Kukredži, njihovom proslavljenom naučniku.

-Ja sam od 2022. godine počastvovan mjestom predsjednika evropske sekcije Internacionalne akademije kardiovaskularnih nauka na čijem je čelu legendarni Naranžan Dala. Ta organizacija u svoje redove prima samo najznačajnije naučnike i doktore iz cijelog svijeta. Rad u ovoj organizaciji je za mene ogromna čast i moj je posao da organizujem kongrese u Evropi, gde bi oni mogli da se sastanu i razmjenjuju svoja znanja. To je zaista elita svetske kardiovaskularne nauke. Oni su prepoznali moj trud i naučne radove, pa sam počeo da dobijam vrijedna priznanja. Jedno od takvih je i ovo u Indiji – priča on.

Jedan od novih zadataka je pokušaj da se studentima iz Indije, koji dolaze u Srbiju u velikom broju pruži adekvatna podrška.

-Bio sam u Delhiju u posjeti jednoj iz lanca bolnica “Manipal Hospital”, čije je sjedište u Čandegaru na istoku Indije u kojoj rade vrhunski indijski stručnjaci. One su opremljene kao svemirski brod, ni malo ne zaostaju za najskupljim bolnicama poput onih u Hjustonu ili Ženevi. U njima se radi sedam do osam trasplatacija bubrega i jetre mjesečno, 25 porođaja dnevno. Kod nas se u najvećim bolnicama u Srbiji uradi 250 porođaja mjesečno. Samo da bi uporedili i vidjeli na kom su oni nivou. Oni žele da potpišu memorandum sa našim fakultetom, koji bi omogućio da naše i njihove studente medicine šaljemo tamo na praksu. Imamo zaista veliki broj studenata iz Indije koji dolaze da uče medicinu kod nas. Pokušavamo da sanjamo velike snove i da svojim studentima omogućimo da biraju gdje će da rade u čitavom svijetu.Naravno najbolje želimo da zadržimo u Srbiji – kaže na kraju razgovora doktor Vladimir Jakovljević.