Život

Doktorica Hanjalić za Bosnainfo o virusnom meningitisu: "Pacijenti se sporadično javljaju..."

Jedanaestero djece oboljelo od meningitisa hospitalizirano je u Klinici za dječije bolesti Univerzitetskog kliničkog centra entiteta Republika Srpska (UKC RS), današnji je bilans iz ove zdravstvene ustanove.

FOTO: ARHIV / AVAZ
FOTO: ARHIV / AVAZ

Kako dalje navode iz UKC-a RS-a, najmlađe oboljelo dijete je uzrasta od šest mjeseci, a najstarije ima 12 godina te da su svi trenutno stabilnog zdravstvenog stanja. 

Što se tiče Zavoda za Hitnu medicinsku pomoć, kod nas se još uvijek pacijenti javljaju sporadično.

Pročitajte još

Ovu informaciju za portal Bosnainfo potvrdila je primarijus dr. Jasmina Hanjalić, specijalista urgentne medicine Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Sarajevo.

Pacijenti se sporadično javljaju

– Prije nekih desetak dana došao mi je mlađi muškarac (30-ak godina) sa znacima na osnovu kojih smo odmah posumnjali na meningitis, jer njegova glavobolja nije bila uobičajena, potom je imao nagon na povraćanje, mučninu i smetala mu je jaka svjetlost. Mladiću je nakon urađene lumbalne punkcije postavljena dijagnoza virusni meningitis, kazala je doktorica te dodala:

– Pacijenti se sporadično javljaju. Nemamo nikakvu navalu niti epidemiju. Ovo što se desilo u Banja Luci nije ništa neobično, takve stvari se dešavaju i u svijetu – pojavi se virus i relativno lako se s djeteta na dijete  prenosi kapljičnim putem i ti virusi koji izazivaju encefalitis ili meningitis su promjene koje su blaže forme, ali su svakako ozbiljne i zahtijevaju hospitalizaciju i stručan nadzor.

Doktoricu smo upitali i za preventivne mjere koje roditelji mogu poduzeti kako bi smanjili rizik od meningitisa kod svoje djece.

– Virus se veoma lako prenosi bliskim kontaktom, zrakom…, ali mnogo je opasniji taj bakterijski meningitis, posebno meningokokni koji za pacijenta može biti jako opasan, govori nam prim. dr. Hanjalić.

Naglasila je kako je bakterijski meningitis mnogo ozbiljnije i mnogo opasnije stanje te da može nastati kao komplikacija već postojeće infekcije u grlu, sinusima, u uhu…

bol u glavi
FOTO: PIXABAY

– Jako je bitno praćenje stanja djeteta. Ako dijete jede, temperatura mu pada i ide ka boljitku onda je to dobro, međutim, ako dolazi do skoka temperature, slabosti i malaksalosti, povraćanje i mučnine, a na to se još pojavi neki osip – onda je to alarmantno stanje. To dijete se mora javiti u prvu zdravstvenu ustanovu.

Doktorica ističe kako je odbrambeni sistem čovjeka individualan, te da zavisi od mnogo faktora koji se ne mogu riješiti za sedam dan.

– Treba se raditi preventivno i sistematski na jačanju opšteg odbrambenog mehanizma djeteta. Prevencija ne postoji osim one opšte – izbjegavati kontakt s bolesnim osobama. Veliki je problem sada u vrtićima i školama gdje je kontakt nemoguće izbjeći. Bolesno dijete svakako mora ostati kod kuće, upozorava naša sagovornica.

Posljedice meningitisa na zdravlje djece, i kakve su prognoze za oporavak?

Meningitis je uvijek ozbiljno stanje, a naročito meningokokni.

– U medicini je meningokokni meningitis jedno od najakutnijih i najopasnijih stanja. Meningokok kod djeteta može u roku od nekoliko sati da napravi jednu veliku promjenu u organizmu i u najgorem slučaju može da dovede do smrti djeteta. Naročito ako je dijete mlađe, manje je otporno, a infekcija je jaka, zaključuje na kraju razgovora za Bosnainfo.