Zamjenik ambasadora Republike Slovenije u Bosni Hercegovini Zvone Žigon je kazao da je poznat pravac slovenačke javne diplomatije u takozvanu “pčelinju diplomatiju”, odnosno promociju pčelarstva i zaštite pčela, a poznate su i aktivnosti slovenačke ambasade u Sarajevu i u cijeloj BiH u tom smjeru.
Podsjetio je da su 2022. godine podržali lutkarsku predstavu “Ako pčele odu” reditelja Zijaha Sokolovića u Pozorištu mladih, 2023. godine “ugostili” su ogroman model čuvene kranjske pčele u velikim tržnim centrima u Banjoj Luci i u Sarajevu. Pripremili smo tri “slovenska” ili “medena” doručka za poslovnu zajednicu u BiH, diplomate i sve druge, kao i za djecu u vrtiću. Održali smo niz sastanaka sa domaćim pčelarima i prisustvovali brojnim njihovim manifestacijama, intenzivno sarađujemo sa udruženjima žrtava mina UDAS iz Banje Luke i OSI MEN iz Mostara, koji sami proizvode med – kazao je Žigon.
Ambasador Republike Slovenije u BiH Damijan Sedar, koji zbog drugih obaveza nije mogao prisustvovati današnjem događaju, prisutne je pozdravio putem video-poruke.
Federalna ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder je kazala da je Svjetski dan pčela odlična prilika da se kaže koliko je važno povezivanje zaštite okoliša i unapređenja turizma, te da “bez jednog drugog neće biti”. Svi se oslanjamo na turizam kao privrednu granu koja nam može donijeti ekonomsku dobit. Međutim, zaboravljamo da, prije svega, treba zaštititi okoliš, prirodu, samim tim i pčele koje su danas u fokusu – navela je ministrica Pozder.




Kaže da su neki od projekata koje već razvijaju sa pčelarima i sa medarima pokrenuti i u Neumu, neumskom zaleđu, nedavno su imali projekt kojim startaju sa tom pričom u Hercegovini. Ovo je prilika da razgovaramo i sa pčelarima iz drugih krajeva BiH, sa Slovencima koji su organizatori ovog događaja, a koji su prvaci, ako ne u cijeloj Evropi u regionu sasvim sigurno i od kojih možemo puno toga naučiti kada je u pitanju zaštita okoliša, ali i pčelarstvo, pčele, med – navela je ministrica Pozder.
Današnji događaj počeo je pčelinjim kulturnim programom, izvođenjem dijela predstave “Ako pčele odu”, u režiji Zijaha Sokolovića.
Također, bila je ovo prilika za prezentaciju pčelarskih aktivnosti udruženja žrtava mina UDAS iz Banja Luke i OSI MEN iz Mostara, kao i njihovih proizvoda koje su prisutni mogli degustirati.
Predstavnik Udruge OSI MEN Hercegovine Oliver Soldo je kazao da, ako uzmemo opće stanje pčelarstva u BiH, ono je dosta neuređeno. Borit ćemo se sa svim pčelarskim udrugama da se legislativno, zakonski i na svaki drugi način uredi pčelarstvo i da se daju puno veći poticaji opstanku pčelara. Ako uzmemo prošlu godinu, koja je bila loša godina za sve pčelare, dosta pčelara je izgubilo jako puno društava i na granici su da prestanu da se bave pčelarstvom – naveo je Soldo.
Dodao je da opstanak pčelarstva ovisi i o njima pčelarima koji će dati dodatni trud da opstanu pčele u košnicama.
Predsjednik organizacije UDAS Željeko Volaš je kazao da je stanje u oblasti pčelarstva u Bosni i Hercegovini još na dobrovoljnoj osnovi, te da bi oni željeli da to pređe u profesionalni status. Smatraju da smo hobisti, da se bavimo hobijem, da je to odličan hobi, ali ne znamo koliko taj hobi doprinosi razvoju zajednice, poboljšanju biodiverziteta i svega ostalog u našim društvima, šta ta pčela radi za sve nas – naveo je Volaš.
Istaknuo je da “moramo napraviti veliki iskorak, gledajući šta je uradila Slovenija, da bi poboljšali pčelarstvo i pčelarenje u Bosni i Hercegovini”. Ono što UDAS radi je odlična podloga za sve, da vidimo kako unaprijediti pčelarstvo, kako kolege koji su stradali u minskim poljima, kako oni doprinose razvoju svojih zajednica. Mislim da smo napravili dobar temelj da krenemo svi zajedno dalje, uz struku, uz profesore, uz fakultete, uz ministarstva, da napravimo jedan dobar iskorak, kako bi taj iskorak u stvari bio dobra podloga svima nama da bi imali bolje benefite od pčelarstva – kazao je Volaš, koji je predstavio projekt “Pčelarstvo kao alat u osnaživanju žrtava mina u BiH”.
Tokom današnjeg događaja održano je i stručno predavanje o temi “Zadnja šansa za očuvanje naše pčele”, a prikazana su i dva kratka filma o pčelama i Pčelarskom savezu Slovenije.