Politika

Dodik travu kosi, međunarodna zajednica vodu (od)nosi

Svjedočimo sve težoj političkoj situaciji u BiH.

FOTO: BNTV/MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/KOMBO/RINGIER
FOTO: BNTV/MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/KOMBO/RINGIER

Kriza koju izaziva predsjednik RS-a Milorad Dodik prijeti da eskalira. Ovaj oligarh donosi zakone na svoju ruku, ne priznaje institucije države koja mu je upisana u (jedan) pasoš, a već svima dobro poznata njegova separatistička, antidejtonska retorika sve je glasnija i kao Damaklov mač visi na prelazu iznad Federacije BiH i RS-a.

Šta radi međunarodna zajednica kojoj se zaštitnik svih Srba u RS-u ruga u lice te govori da „mlati praznu slamu“? Uvodi mu ekonomske sankcije, visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt prebacuje vruć krompir u Tužilaštvo BiH, koje neće ništa napraviti… SIPA mu dolazi na noge, dok visoki predstavnik EU za vanjsku politiku i sigurnost Josep Borrell poručuje da RS ide prema izolaciji.

Vlasti u Federaciji BiH ostaju na (naučenim) flosulama i reakcijama te u nadi da će stranci nešto napraviti. A kakvu to „slamu ustvari Dodik mlati“ sa strancima i(li) bez njih?

„Nikad ne bih potcijenila mogućnost Dodika da se nagodi s dijelom međunarodne zajednice, u ovom slučaju na štetu Republike Srpske, a u ličnu korist, jer sve ovo što radi nanosi štetu i narodu i RS-u, tako da i neke izjave zvaničnika, pa pogotovo i tonovi koji dolaze iz Federacije od pojedinih političara ostavljaju mogućnost da se oni nagode i istrguju.

FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Dakle, ne da nađu kompromis, ne da nađu rješenje, ne da smire političku krizu, odnosno da se normalno razgovara o svim otvorenim pitanjima u BiH, nego da bukvalno istrguju, izvuku za sebe, a šta će biti s RS-om, cijelom BiH njima je svejedno“, kazala je Jelena Trivić, predsjednica Narodnog fronta iz Banje Luke.

Zamrznuti konflikt

Trivić smatra da strancima odgovara da živimo u zamrznutim konfliktima i u stalnoj političkoj tenziji te da ne treba zaboraviti ni strance koji su imali ulogu u priznavanju „pokradenih izbora ostavljanjem Milorada Dodika u političkom životu pod izgovorom da će se on promijeniti. Tu ili su bili naivni ili nedobronamjerni prema narodu RS-a koji je većinski odbacio Dodika na izborima, CIK mu je priznao krađu, a međunarodna zajednica svojim ćutanjem, pa čak i nekim djelovanjem to potvrdila i sad oni imaju problem s njim i on s njima, ali nikad ne bih potcijenila njegove trgovačke sposobnosti, a i bezobzirnost međunarodne zajednice“.

S druge strane, Draško Aćimović, ekonomista i bivši diplomata, podvlači da je međunarodna mirovna konferencija ono što je potrebno BiH.

„Možemo je nazvati Dayton 2, ili kako god je nazvali, ali ona je neophodna. Ovo što se dešava u BiH, vidimo da već 20 godina sistem ne funkcioniše. Rukovodstvo RS-a odlučilo je da napravi ne de iure, nego de facto odvajanje unutar BiH samim tim što se ne priznaje Ustavni sud, OHR, prema najavama, neće priznavati ni Tužilaštvo ni Sud BiH i samim tim imamo potpuno novu konstrukciju unutar BiH“, rekao je Aćimović za Bosnainfo.

Novi status BiH

Iz tog razloga smatra da je rješenje ove situacije pomenuta konferencija koja bi riješila novi status BiH koji bi bio funkcionalan.

„Ne trebamo zaboraviti da je potpuno promijenjena geopolitička slika s užasnim ratom u Ukrajini koji je skoro, i vrlo je moguće da dođe do granica mnogih zemalja Evrope. Tako da ovo nije identična situacija, ovo nisu Dodikovi populistički potezi koje je vukao prije nekoliko godina da bi svoju politiku ojačao, ovo je nešto sasvim drugo i ovo je priča koja se ne vodi samostalno, nego organizovano iz velikih centara i to vidimo i po reakcijama.

FOTO: N1
FOTO: N1

Da je međunarodna zajednica željela da nešto uradi, onda bi dozvolila da prošli izbori budu regularni, legalni s kontrolom izbornog procesa. Međutim, vidjeli smo da ništa od toga nije bilo i samim tim je pušteno da izborni proces opet bude nelegitiman. Tako da je sve ovo što se dešava u saradnji s međunarodnom zajednicom koja to želi i koja je to dozvolila“, objašnjava nam naš sagovornik.

Profesor na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu i politički analitičar Enver Kazaz mišljenja je da se međunarodna zajednica prvi put prema Dodiku ponaša uvođenjem, „ne više političkih, nego ekonomskih sankcija entitetu RS.

Pročitajte još

Dodik je, kao ruski igrač, zahvaljujući tome što je trojka postupala veoma mudro, izolovan na međunarodnom planu, kriza je internacionalizirana, Schmidt (Christian, visoki predstavnik u BiH, op. a) ojačan zahvaljujući ratu u Ukrajini i ekonomske sankcije entitetu RS od međunarodnih finansijskih institucija i EU ono su što će označiti uvod u Dodikov poraz“.

FOTO: PRINTSCREEN / BUKA
FOTO: PRINTSCREEN / BUKA

Dodaje da ništa od katastrofičkih scenarija u BiH nije moguće zato što u ovom geopolitičkom trenutku nije moguća secesija.

Interesna zona Zapada

„BiH je definitivno ušla u interesnu zonu Zapada, dakle zemalja NATO-a i EU. Nije moguće nastaviti dalje podrivati ustavni poredak zbog odluka visokog predstavnika. Mi ćemo prisustvovati borbi na političkoj krizi, ali Dodik je u svakom slučaju neko ko je prvi put upao u zamku iracionalne i proruske i prosrbijanske politike i prvi put je u nekoj vrsti ćorsokaka. Zato je i agresivan i zbog toga je on taj koji RS vodi u krajnje siromaštvo, u međunarodnu izolaciju, što će rezultirati daljom demografskom katastrofom i ekonomskim pustošenjem RS-a“, kazao je Kazaz za Bosnainfo.