Politika

Dodik nakon sastanka s Trojkom i evropskim zvaničnicima: Možda bih i volio da me Schmidt pokuša smijeniti

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik obratio se novinarima nakon sastanka sa Trojkom i evropskim zvaničnicima. Novinari su ga, između, ostalog, pitali šta će se dogoditi nakon što je SIPA upala u Službeni glasnik RS i šta ako ga visoki predstavnik smijeni?

FOTO: BOSNAINFO.BA
FOTO: BOSNAINFO.BA

“Mi ćemo primjenjivati svoje zakone. Mi ne smatramo da su odluke Tužilašva BiH po odlukama lažnog visokg predtavnika nisu legitimne. Sud i Tužilaštvo su lažni jer nemaju pravnu osnovu.” kazao je Dodik.

Dodik je odgovorio i na pitanje šta ako ga visoki predstavnik smijeni ili da bude uhapšen: “Ne vjerujem da ima ludaka koji bi nešto pokušali. Predsjednika RS bira narod. On jedino može biti opozvan ako se održava referendum. Ako neko misli da se junači da me smijeni neka proba. Možda bi čak i volio da proba. RS nećete poraziti, izaći ćemo jači, ne priznajemo intervenciju stranih sudija. Imamo plan, naravno da imamo plan ako se to slučajno desi. Ali to ne znači da ćemo opaliti ijedan metak.”

Dodik se osvrnuo i na jučerašnje obilježavanje 28 godina od počinjenog genocida u Srebrenici.

“Iz pijeteta prema žrtvama Srebrenice nismo ništa komentarisali tri dana. Osigurali smo veoma rizičan skup i nije se desio nijedan incident, mi smatramo da se tamo desio veliki zločin i RS se solidariše sa bolom, da li žene nose crne ili bijele marame to je isto”, kazao je Dodik.

Zatim je Dodik nastavio govoriti o dešavanjima u Srebrenici negirajući genocid na način da takvu frazu ne izgovori, spominjao je komisiju koja je utvrdila da genocida nije bilo.

– Uvijek polazimo od toga da je BiH sastavljena od dva entiteta i tri konstituivna naroda i to je neophodno naglasiti u svakoj izjavi jer je to ustavno uređenje. Teritorijalni integritet BiH niko ne osporava, ali suverenitet je bitno ugrožen činjenicom da nema pune nadležnosti i kapacitiranja organa koji su predviđeni, pa je danas u BiH osnovno i najvažnije pitanje isto kao prije 30 godina, šta kažu stranci, a to je dokaz da u BiH nema suverenosti – izjavio je Dodik.

Kako je kazao, pristup RS-a rješavanju problema je da se potvrdi ustavno određenje BiH kao sastav dva entiteta i tri konstituivna naroda, da njen teritorijalni integritet niko ne ugrožava, te da suverenitet treba vratiti institucijama.

– Evropska unija želi ojačati evropski put, mi želimo da budemo primljeni u EU i mi ne bismo trebali da propustimo priliku kada EU odluči primiti nekoliko zemalja u svoje članstvo. Želimo pregovarati s Evropskom unijom koji je to paket koji će biti isporučen BiH, kao minimalni uslov, da u vjerovatno vanrednim okolnostima za EU dobijemo taj status – rekao je.

Kazao je da su tražili da deeskalacija podrazumijeva da se popuni Vijeće ministara, da se riješi pitanje ministra finansija, te da eventualno neglasanje „trojke“ u ovom segmentu dovodi do nemogućnosti funkcionisanja Vijeća ministara.

Naveo je da dok ne bude riješeno pitanje Ustavnog suda BiH neće doći ni do rješavanja drugih pitanja koja proizilaze iz 14 zahtjeva Evropske komisije. Predložio je da tri pitanja Evropske komisije koja su se već našla na dnevnom redu budu rješavana u paketu s Ustavnim sudom.

Smatra da je ključno pitanje „prepoznavanje dinamike dešavanja u Evropskoj uniji i dodaje da su predstavnici entiteta Republika Srpska spremni da rade na 14 pitanja Evropske komisije.

–  Ako za neke druge postoji ubrazni put ka Evropskoj uniji, zašto ne bi postojao i za BiH. Mi ne vidimo BiH u članstvu u NATO-u, ali isto tako razumijem da neki to žele – podvukao je predsjednik RS-a.

Dodao je da Republika Srpska nikada nije težila ka sukobima, već sve što se dogodilo u posljednje vrijeme predstavlja samo politički proces, te da rata sigurno neće biti, iako se „s druge strane često čuju pritisci te vrste“, ali to neće promijeniti odluke u RS-u.

Kazao je da Republika Srpska neće prihvatiti rješenja za državnu imovinu koja donesu stranci, te istaknuo da je laž da RS provodi mjere secesije, kao da je laž da se BiH može graditi bez RS.

– Ako zaista hoćete deeskalaciju, povucite sve na početni nivo, prije odluka Ustavnog suda, a mi ćemo povući naše zakone i sve što je proizišlo iz tog. Ako ne, sve će ostati na snazi. RS će u tom slučaju ignorisati odluke Ustavnog suda i neće objaviti ništa što predlaže visoki predstavnik – dodao je.