Život

Djevojčica Esma Gljiva iz Vogošće hobi pretvorila u biznis (FOTO)

U posljednje vrijeme aktivnosti dvanaestogodišnje Esme Gljive, učenice sedmog razreda vogošćanske Osnovne škole “Mirsad Prnjavorac” bude pažnju ne samo unutar Bosne i Hercegovine već i van njenih granica.

FOTO: ESET MURAČEVIĆ
FOTO: ESET MURAČEVIĆ

Naime, ona je svoj kreativni hobi pretvorila u mali bizins koji bi, u vremen pred nama, mogao prerasti i u nešto više.

Na vrlo kvalitetan i maštovit način ona dizajnira tradicionalne bosanskohercegovačke narodne nošnje za lutke.

FOTO: ESET MURAČEVIĆ
FOTO: ESET MURAČEVIĆ
FOTO:
FOTO:
FOTO: ESET MURAČEVIĆ
FOTO: ESET MURAČEVIĆ

Pitamo je od kuda ljubav prema ovom poslu.

Moja nana je bila članica folklorne sekcije više od 40 godina, kaže Esma Gljiva. U folkloru danas, pored mene, igraju moja mama i braća. Jednostavno, volim folklor i otuda kreće ljubav prema našoj tradiciji i narodnim nošnjama. Od prije godinu i pol dana ovaj hobi me sve više i vše zaokuplja. Potražnja onih koji neku od lutaka žele imati u svojoj kolekciji sve je više i više tako da jedva stižem da ispoštujem sve narudžbe. Moje prve lutke otišle su mojim drugaricama, mojim komšijama, djevojčici Ajni. Imam na Instagramu i Facebook svoju stranicu esmama_radionica. U svemu mi pomaže mama. Lutke prodajem po simboličnoj cijeni. One ženske su 30, male 15, a muška 50 konvertibilnih maraka. Oblačim ih u više narodnih nošnji među kojima su Muslimanska, Katolička, Pravoslavna, Linđo i Glamoč. Mušku lutku oblačim u Muslimanku narodnu nošnju. Neke od njih sam poklonila Udruženju “Pomozi.ba”, svojoj školi i drugoj djeci koja bi voljela da ih imaju a nemaju sredstava da ih kupe.

Planiraš li da nakon završetka škole ovo preraste u profesionalni bizins?

– Razmišljala sam o tome. Ko zna šta vrijeme nosi.Ukoliko do toga dođe planiram dodati još nekih sitnica te počnem raditi nošnje za odrasle. Možda u nekoj od tih nošnji, sa Kulturno umjetničkim društvom “Vogošća”, i sama zaigram na nekoj od festivalskih manifestacija na kojima se promoviše bosanskohercegovačka tradicija, kaže Esma Gljiva.