Ekonomija

Dekarbonizacija obveza do 2050. godine: Neophodna izmjena Zakona o PDV, evo zbog čega

Elektroprivreda RS je svjesna energetske tranzicije i dekarbonizacije elektro energetskog sektora RS.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ / RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ / RINGIER

Sve zemlje u regionu su potpisale sporazume sa energetskom zajednicom i svi moramo dekarbonizovati elektro energetski sektor do 2050. godine.

Pročitajte još

Rekao je ovo Zoran Vuković, izvršni direktor za snabdijevanje MH ERS pred drugi panel na Samitu energetike Trebinje.

Prema njegovim riječima, to je vrlo zahtjevan zadatak i ERS je svjesna toga, s tim da je ERS preuzela mnoge aktivnosti da se elektro energetski sektor dekarbonizuje, prenosi Srpskainfo.

– Jedan od tih segmenata dekarbonizacije su prosumeri, odnosno kupci i proizvođači električne energije koji proizvode električnu energiju za sopstvene potrebe. ERS je 2022. godine pokrenula program energetske efikasnosti održivosti za domaćinstava – rekao je Vuković.

Problem sa kojim se susreću je to što Zakon o PDV nije usklađen sa Zakonom o obnovljivim izvorima energije po pitanju prosumerima.

– Zakon o PDV kaže da se sva energija preuzeta iz mreže oprezuje sa PDV, a zakon o obnovljivim izvorima energije kaže na razliku između preuzete i predste količine električne energije – objašnjava on.

Zato su predložili izmjenu Zakona o PDV i usklađivanje sa zakonima u regionu, te čekaju kada će doći na dnevni red u Parlamentarnoj skupštini BiH.

-Optimista sam. ERS je potpuno spremna kada se usvoji izmenjen zakon i uskladi sa zakonom o obnovljivim izvorima energije – rekao je on.