Retrovizor

Dan kada je pijani policajac ubio najtrofejnijeg fudbalera Jugoslavije

Vladimir Durković je u 34. godini zaslužio kraj karijere dočekati u nešto lakšoj ligi, kao što je 70-ih bila švicarska.

Naime, u 15 godina prije toga ovaj desni bočni osvojio je sve u daleko jačoj konkurenciji. S Crvenom zvezdom, za koju je odigrao 405 utakmica, osvojio je pet prvenstava i tri kupa. Nakon što je poharao oba domaća natjecanja s jugoslavenskim velikanom, isto je napravio i s francuskim. Kao igrač Saint-Etiennea (116 nastupa) osvojio je tri prvenstva i dva kupa.

Poharao Jugoslaviju i Francusku

Durković je briljirao i u reprezentaciji Jugoslavije, za koju je odigrao 50 utakmica. Bio je ključni igrač nacionalne momčadi koja je ostvarila najveće uspjehe u povijesti Juge. Na Euru 1960. Jugoslavija je osvojila srebro, a Durković je uvršten u idealnu momčad EP-a. Iste godine je na Olimpijskim igrama osvojio zlato.

Briljirao i u reprezentaciji

Dvije godine kasnije na SP-u u Čileu bio je član reprezentacije koja je osvojila četvrto mjesto, najbolji plasman u povijesti Jugoslavije na najvećem natjecanju. Durkovića su izvjestitelji niza uglednih stranih medija sa SP-a proglasili najboljim desnim bekom na svijetu.

Zaslužio je zadnji ugovor odraditi u miru

I na kraju tako blistave karijere, Durković je zadnji ugovor otišao odraditi u hladovinu Švicarske kao igrač Siona. Nakon prijateljske utakmice protiv Bastije 22. lipnja 1972. sa suigračima je izašao u noćni klub.

S njima je ispred kluba želio ući u auto kada ga je, prema riječima svjedoka, uvrijedio alkoholizirani gost, nakon čega je izvadio pištolj i upucao Durkovića u trbuh. Ispostavilo se da je napadač bio policajac u civilu. Slavni nogometaš je ubrzo prevezen u bolnicu, gdje je podvrgnut operaciji, ali umro je dva sata nakon što je dobio metak u trbuh.

Guzonjin sin vrijeđao pa upucao legendu

Svi koji su se zatekli na mjestu tragedije svjedočili su da je Durković upucan iako ničim nije izazivao pijanog policajca. Nevjerovatno je njegovo “objašnjenje” zašto je ubio Durkovića: “Nisam znao ko je on, mislio sam da je Talijan.”

Ubojica je dobio samo sedam godina zatvora, a švicarski novinari pisali su da je to zato što je sin uglednog brigadira. Sirotom Durkoviću tako se fatalnom pokazala odluka da senzacionalnu i burnu karijeru okonča na mjestu bez stresa i pritiska. U 34. godini ni kriv ni dužan ubijen je najtrofejniji nogometaš u istoriji Jugoslavije, piše Index.