BiH

Dan D za Ustavni sud BiH: Hoće li pitanje izbora sudije danas biti riješeno?

Članovi Komisije za izbor i imenovanje Parlamenta Federacije BiH danas odlučuju o listi kandidata za sudiju Ustavnog suda BiH.

FOTO: USTAVNI SUD BIH
FOTO: USTAVNI SUD BIH

Oni će odlučiti da li će pred zastupnike lista sa jednim ili više kandidata za sudiju. SDP, Naša stranka i HDZ imaju većinu članova komisije i odluku da li će se pred federalne parlamentarce na glasanje poslati ime Marina Vukoje ili svih deset prijavljenih kandidata.

Mnogi su analizirali odluku ad hoc Komisije koja je Marina Vukoju ocijenila boljim od aktuelnih sudija, pravnika, profesora koji su bili dio konkursa. Federalni koalicioni partneri imaju puno povjerenje u odabir Komisije i riješili su da ovo pitanje završe.

“Za njega su glasali SDA i DF, oni danas prave tu cijelu priču o njegovoj političkoj pripadnosti neka tu donesu dokaze ili neka odgovore zašto su ga podržali za pozicije sekretara domova, kada to nije mogla biti politička ličnost. O kompetencijama ja ne mogu nisam pravnik, ali je tu sjedilo dvoje ljudi koji su o tome odlučivali, niti jedan dio tog procesa nije kompromitovan osim što jedan dio političke scenu ima drugu želju da umjesto Vukoje vidi drugog kandidata, tačnije kandidatkinju”, rekao je Elmedin Konaković, predsjednik NiP-a.

Prethodno je i predsjednik SDP-a, Nermin Nikšić poručio kako će ova stranka podržati izbor Marina Vukoje, no potpredsjednik ove stranke i član Predsjedništva, Denis Bećirović, sumnja da je riječ o političkoj trgovini. Istog mišljenjja je i njegov kolega u Predsjedništvu, Željko Komšić. Optužuje “trojku” kako ovim potezom udovoljava željama Dragana Čovića.

Član Predsjedništva i lider DF-a Željko Komšić poslao je poruku zastupnicima u Parlamentu Federacije kazavši kako pred njima historijska odluka, da se pogreška u izboru sudija Ustavnog suda neće moći ispraviti ni narednih 20 godina, a da posljedice po državu mogu biti toliku da ih u ovom trenutku niko ne može zamisliti.

“Smatramo da moramo imati više kandidata na listi, to je naš ultimativni stav. Ako dobijemo tu listu s više kandidata e onda ćemo na bazi njihove biografije, njihove stručne spreme, rada, ocijeniti koji je to najbolji kandidat. Trenutno to ne možemo raditi i nećemo da budemo ucijenjeni od strane jednog tijelo Federalnog parlamenta”, dodaje Admir Čavalić, zastupnik SBiH u FBiH.

Ustavom je predviđeno da u Ustavnom sudu BiH sjedi devet sudija. Trenutno ih je sedam. Kvorum u Ustavnom sudu čini većina svih članova Suda, dakle pet sudija bez obzira na to koje ih je nadležno tijelo izabralo, a i odluke se donose većinom glasova. Odredbe Ustava ne poznaju mogućnost da Ustavni sud bude u blokadi, poručili su iz ove institucije.