Zdravlje

Da li ste čuli za "bolest poljupca"? Vrlo je zarazna i često ostane neotkrivena...

Infektivnu mononukleozu, poznatu kao “bolest poljupca”, u 90% slučajeva uzrokuje Epstein – Barr virus (EBV) iz grupe herpes virusa.

FOTO: UNSPLASH
FOTO: UNSPLASH
Ilustracija

Ostali uzročnici su drugi herpes virusi, posebno citomegalo virus.

Ljubljenje i kontakt sa stvarima natopljenim inficiranom slinom su uobičajeni načini širenja virusa. Zato je mononukleoza često raširena među djecom i mladima (igračke u vrtiću, dijeljenje boce za vodu…).

Virus se nalazi u slini (grlo i ždrijelo) bolesne osobe i izlučuje se u slini čak i do godine poslije infekcije. Nakon preboljenja stvara se doživotni imunitet.

Simptomi mononukleze

Najčešće se javljaju četiri do šest sedmica nakon zaraze, a manifestiraju se kao:

izrazita slabost,

povišena temperatura,

bolno grlo,

bolovi u tijelu

glavobolja

osip

natečeni limfni čvorovi u vratima i pazuhima

natečena jetra i slezena.

Pročitajte još

Temperatura, povećani limfni čvorovi i upala grla najčešći su simptomi, no ako se bolest javi u djece često ostane nedijagnosticirana jer može proći bez simptoma.

Čak 50% djece imalo je prvu infekciju EBV do svoje 5 godine. U većine je gotovo bez simptoma, piše portal plivazdravlje.hr

Obično se prvo javlja umor i iscrpljenost koji traju nekoliko dana, a iza toga slijedi vrućica (oko 39.5° C), ponekad jaka upala ždrijela (nalikuje streptokoknoj angini), i povećani limfni čvorovi (obično simetrično s prednje i stražnje strane vrata). Iako rijetko, mononukleoza može izazvati komplikacije pa treba mirovati tijekom bolesti, piti puno vode te jesti i voće i povrće.

Oporavak je dug, može potrajati i nekoliko mjeseci, no kod osoba s dobrim imunitetom u 95 posto slučajeva dolazi do potpunog ozdravljenja. Kod starijih od 30 godina bolest može biti ozbiljnija i trajati duže.