Stim u vezi, dijetetičarka Elise Heeney otkrila je šta trebate znati o gaziranoj vodi i da li je ona dobra zamjena za običnu vodu.
Gazirana je kombinacija vode, ugljen-dioksida i drugih minerala, a to su uglavnom kalcijum, magnezijum i natrijum. Zbog metode obrade i dodanih spojeva, postoje različite vrste gazirane vode.
Ipak, da li je gazirana voda jednako zdrava kao obična?
– Uopšteno govoreći, pijenje gazirane vode nema negativnih zdravstvenih rizika. Zapravo, konzumacija gazirane vode dobra je alternativa i jednako hidrira kao i obična voda. Takođe, pokazalo se da povećava osjećaj sitosti i može pomoći kod zatvora i poboljšati probavu – navela je dijetetičarka Heeney.
U prošlosti je postojala zabrinutost da ova vrsta vode može uzrokovati probleme sa zubnom caklinom, ali Heeney je rekla da je rizik još uvijek relativno nizak.
Obična gazirana voda predstavlja manji rizik za zdravlje zuba od gaziranih pića zaslađenih šećerom, poput gaziranih pića. Ona takođe manje oštećuje caklinu u poređenju s drugim pićima, poput kombuche i energetskih pića, prenosi Klix.
– Mineralna voda ima pH vrijednost od tri do četiri, što je blago kiselo. Ponavljano izlaganje kiselim tekućinama može potencijalno oštetiti caklinu – dodala je.
Kada ugljen-dioksid i voda hemijski reaguju, proizvode ugljičnu kiselinu, slabu kiselinu. Kada proizvođači dodaju limunsku kiselinu ili fosfornu kiselinu za aromu u gaziranu vodu, pH može pasti na erozivnog nivoa.
Još jedna uobičajena zabrinutost je da je kiselost u gaziranoj vodi štetna za zdravlje kostiju. Međutim, jedina pića koja uzrokuju gubitak koštane mase su tamna gazirana pića koja sadrže fosfornu kiselinu. Ova pića mogu ometati apsorpciju kalcijuma.
Važno je istaknuti i da nekim ljudima gazirana pića bilo koje vrste nisu ugodna za crijeva. Budući da je gazirano, kod nekih ljudi može izazvati plinove i nadutost. Ako imate refluks kiseline ili gastroezofagealnu refluksnu bolest (GERB) ili problema s nadutošću ili žgaravicom, trebali biste izbjegavati mineralnu vodu.