Jedan od takvih primjera je bend The Velvet Sundown, koji je u kratkom vremenu privukao pola miliona slušatelja na Spotifyju.
Iako nije službeno potvrđeno da je glazba benda generirana umjetnom inteligencijom, njihova biografija i promotivne fotografije pobudile su sumnju na društvenim mrežama.
Instagram profil benda pojavio se 27. juna, a skeptici su odmah podigli uzbunu na Redditu i u glazbenim novinarskim krugovima.
Na Spotifyju su svi autorski i produkcijski krediti pripisani isključivo bendu, što je rijetkost u današnjoj industriji koja se temelji na suradnji. Nema producenta, nema najavljenih turneja, nema diskografske kuće.
Čak se ni citat iz njihove biografije: „zvuče kao sjećanje na nešto što nikad niste doživjeli, a ipak to uspijevaju učiniti stvarnim“ – navodno preuzet iz časopisa Billboard – ne može pronaći u arhivi tog medija.
Ne postoje nikakvi digitalni tragovi članova benda, njihova glazba podsjeća na lo-fi produkciju karakterističnu za AI alate poput Suna, no sve to nije odvratilo slušatelje da uvrste pjesme The Velvet Sundowna na svoje playliste.
Spotify se još nije oglasio u vezi s ovim bendom, dok je glazbeni streaming servis Deezer, koji označava sadržaj za koji sumnja da je generiran umjetnom inteligencijom, na profilu benda The Velvet Sundown naveo kako su “neke pjesme s ovog albuma možda stvorene uz pomoć umjetne inteligencije”.
Još niko nije „preuzeo odgovornost“ za bend The Velvet Sundown, pa se u ovom trenutku ne može reći što se krije iza ovog eksperimenta.
Poznati glazbenici ranije su dizali glas protiv miješanja AI u umjetnost, poput Eltona Johna, Coldplaya, Due Lipe, Paula McCartneyja i Kate Bush, koji su pozvali zakonodavce da ažuriraju zakone o autorskim pravima kao odgovor na sve veću prijetnju koju predstavlja AI.