BiH

Crveni krst u BiH podržao više od 2.000 domaćinstava u oko 50 lokalnih zajednica

Društvo Crvenog krsta BiH (DCKBiH) trenutno implementira DREF operaciju kojom je osigurana podrška u vidu transfera novca za 200 domaćinstava u 12 lokalnih zajednica, a koje su pogođene poplavama u maju ove godine.

FOTO: CKFBIH.BA/RINGIER
FOTO: CKFBIH.BA/RINGIER

Također, odmah nakon polava 300 domaćinstava pomognuto je u vidu materijalno-tehničke opreme za saniranje posljedica od poplava. Ovaj projekat podržala je Međunarodna federacija društava Crvenog krsta i Crvenog polumjeseca (IFRC) sa 175.900 KM.

Međunarodna federacija društava Crvenog krsta i Crvenog polumjeseca podržala je i DREF operaciju kojom su na samom početku godine, u osam lokalnih zajednica, pomognuta 222 domaćinstva u vidu keš asistencije te 600 domaćinstava u vidu materijalno-tehničke opreme nakon poplava koje su Krajinu pogodile krajem decembra 2022. godine. Riječ je o 146.571 KM.

Također, tokom oba DREF-a organizirane su edukacije za građanstvo i volontere Crvenog krsta vezane za zaštitu zdravlja stanovništva područja pogođenih poplavama.

Nastojeći da svojim aktivnostima doprinese sprečavanju i olakšavanju ljudske patnje, te zaštiti života, zdravlja i ljudskog dostojanstva svih pojadinaca u potrebi, Društvo Crvenog krsta BiH realiziralo je i keš asistencije za socijalno ugroženo stanovništvo u BiH, u saradnji sa delgacijom Švicarskog Crvenog krsta u BiH. Riječ je o projektu kojim je pomognuto 624 domaćinstva iz cijele BiH, a za koji je Švicarski Crveni krst izdvojio 171.250 KM.

Također, u skladu sa misijom i mandatom Međunarodnog pokreta Crvenog krsta i Crvenog polumjeseca DCKBiH distribuiralo je peći na čvrsto gorivo za najugroženije stanovništvo. Tako su zahvaljujući Italijanskom Crvenom krstu podijeljene 133 peći u 17 bh. gradova/općina. Ukupna vrijednost ovog projekta je 77.390 KM.

Inače, Društvo Crvenog krsta BiH nastoji ispunjavanje svojih javnih ovlaštenja, te ciljeva i zadataka definiranih Zakonom o Društvu Crvenog krsta BiH, prilagođava savremenim trendovima u međunarodnom humanitarnom sektoru. Iz humanitarnih i pragmatičnih razloga, međunarodni humanitarni sektor, što uključuje i Međunarodni pokret Crvenog krsta i Crvenog polumjeseca, sve se češće odlučuje za programe podrške korisnicima u vidu keš transfera, umjesto dosadašnje prakse podjele humanitarnih paketa koji su isti za sve korisnike bez obzira na različitost njihovih potreba.

Glavna karakteristika keš transfer programa je promoviranje osnaživanja i zaštita digniteta korisnika dajući im određeni stepen fleksibilnosti i izbora. Dodatni benefit korištenja keš transfer programa je multiplikativni efekat, jer korisnici trošenjem novca u lokalnim marketima povećavaju obim lokalne trgovine čime se pozitivno djeluje na lokalno ekonomsko tržište, saopćeno je iz Crvenog krsta FBiH.