Život

Čelenka: Na iftaru će biti djece iz skoro svih nacionalnih manjina koje žive u Prnjavoru

Na području Medžlisa Islamske zajednice (MIZ) Prnjavor teravih-namaz i mukabele uče se u svih šest džamija, gdje se realiziraju i ostale ramazanske aktivnosti koje uključuju beš vakat, mukabelu, teraviju, druženja, iftare i druge aktivnosti.

FOTO: FENA
FOTO: FENA

Tragovi sreće

Glavni imam MIZ Prnjavor Fikret Čelenka kazao je da te aktivnosti realizira pet stalno uposlenih imama i dva učenika medresa – jedan učenik banjalučke medrese “Reis Ibrahim-ef. Maglajlić” i jedan učenik travničke “Elči Ibrahim-pašine” medrese.

– Osim njih, angažirano je i sedam naših učenica koje pohađaju banjalučku i travničku medresu, a također tokom mjeseca ramazana borave na području MIZ Prnjavor. One imaju svoje aktivnosti, zajedno sa koordinatoricom Odjela za brak i ženski aktivizam pri Medžlisu Prnjavor, a to između ostalog uključuje da obiđu sve džemate, prouče mukabele, održe predavanja za ženski dio džemata, te aktivno učestvuju u organiziranju omladinskih iftara te bajramskih svečanosti koje će biti realizirane na području MIZ Prnjavor – istaknuo je u razgovoru za Fenu ef. Čelenka.

Za atmosferu u ovim danima kaže da je prava ramazanska. Na izrazu lica čestitih i vrijednih džematlija, koji dolaze i posjećuju tamošnje džamije i učestvuju u aktivnostima, vidljivi su tragovi sreće i zadovoljstva što su dočekali još jedan mubarek mjesec ramazan.

– Ponekad imam osjećaj da je ta sreća pomiješana i sa tugom što nisu sa njima ovdje i njihovi najmiliji koji ove ramazanske dane dočekuju i provode rasuti diljem svijeta – u zemljama Europe, Amerike, u Australiji. Ipak, ta daljina ih ne sprječava da se jave kako svojim najbližima, tako i našim imamima i daju svoj doprinos da bi atmosfera bila još ljepša i potpunija – kazao je.

Veliki broj mladih

Glavni imam ef. Čelenka zadovoljan je i pozitivno iznenađen brojem džematlija koji dolaze u džamiju, pa i brojem mladih posebno u danima vikenda. Mnogi od njih spriječeni su, radnim danima zbog obaveza u školama i fakultetima, prisustvovati vjerskim aktivnostima koje se tokom ramazana realiziraju na području MIZ Prnjavor.

– Činjenica je, za ovo kao i za mnoga druga područja u Bosni i Hercegovini, da nažalost sve manje mladih ljudi živi ovdje. Porazan je podatak da je tokom protekle godine na području Medžlisa Prnjavor umrlo 66 osoba, a rođeno je samo šestoro djece – naglasio je.

Prema riječima ef. Čelenka, MIZ Prnjavor je između ostalog prepoznatljiv i po uspješno provedenim akcijama prikupljanja zekata i sadekatul-fitra.

– Nadamo se da ćemo i ove godine tu akciju uspješno realizirati. Naše džematlije su svjesne da, davanjem u Fond Bejtul-mal, oni od sebe daju sebi. Zahvaljujući pomoći koju primamo od Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini uspijevamo da realiziramo mnogobrojne aktivnosti tokom godine na području Medžlisa – kazao je.

Vrlo značajan

Čelenka podsjeća da je ramazan vrlo značajan u životu vjernika. To je mjesec ummeta Božjeg Poslanika Muhammeda a.s. Ramazan je blagodat Allaha dž.š. i trebamo biti Gospodaru Svjetova zahvalni što nam je omogućio da, u ovim danima, koristimo sve ono što jedino možemo u mjesecu ramazanu – da se trudimo da zadobijemo milost Allaha dž.š., da se potrudimo da budemo od onih čiji će grijesi biti oprošteni i koji će biti spašeni od Džehennema i džehennemske vatre.

– Uzvišeni Gospodar je, u mjesecu ramazanu, propisao post. Kad nam Svevišnji govori o nagradama, koje čekaju vjernike ako budu radili određeno dobro djelo, Allah dž.š. kaže koje mu nagrade slijede. Jedino je nagradu za post Uzvišeni Allah dž.š. učinio skrovitom kao što kaže u hadisi-kudsiju: „Post je Moj i Ja ću za njega posebno nagraditi – ističe ef. Čelenka.

Na području MIZ Prnjavor tradicionalno organiziraju i džematske iftare u tamošnjim džematima. Za 9. april pripremaju iftar za učenike prnjavorskih srednjih škola, a ponosni su na činjenicu da će prisustvovati i sugrađani koji nisu muslimani.

– Naime, bošnjačka djeca koja pohađaju islamsku vjeronauku na taj iftar dovest će i nekoga od svojih prijatelja koji nisu muslimani da bi se, na taj način, još više približili jedni drugima i upoznali sa običajima koji vladaju i kod jednih i kod drugih – ističe ef. Čelenka.

Zajednički iftar

Prnjavor je, kao sredina, prepoznatljiv po tim pozitivnim kretanjima, a i zbog činjenice što tu žive tri konstitutivna naroda i 13 nacionalnih manjina.

– A mi se nadamo da će, na iftaru simboličnog naziva „Miris različitih ruža“, biti prisutno po jedno dijete iz skoro svih nacionalnih manjina koje žive u Prnjavoru – istaknuo je u razgovoru za Fenu ef. Čelenka.

Ono što karakteriše Prnjavor jesu i I’tikafi – islamska praksa koja se primjenjuje posljednjih deset dana mjeseca ramazana, a vjernik to vrijeme provodi u molitvi.

Glavni imam Medžlisa IZ Prnjavor Fikret Čelenka naglašava da se na području Medžlisa organiziraju I’tikafi u tri tamošnje džamije – Gradskoj džamiji u Prnjavoru, u džamiji Ferhat-paše Sokolovića u Lišnji i od prošle godine u Šehidija džamiji u Puraćima.