Politika

Burno u Mostaru: "HDZ je licemjeran jer je nešto u okviru Mostarskog sporazuma potpisao, a sad ne želi implementirati..."

Opozicija i HDZ kao mogućnost predlažu opciju Nacrta Statuta te javne rasprave s čim se Koalicija za Mostar na čelu sa SDA ne slaže.

FOTO: FACEBOOK / MARIO KORDIĆ
FOTO: FACEBOOK / MARIO KORDIĆ
arhiva

Nakon dvije godine mostarske vlasti, pitanje izmjene i usvajanja Statuta tek je sada došlo na red, iako je pred odbornike stavljeno kao prioritet. Većina u Gradskom vijeću ovo pitanje smatra nadmudrivanjem između potpisnica Mostarskog sporazuma, odnosno HDZ-a i SDA, te nema pretjeranih očekivanja da će pitanje Statuta biti riješeno na sljedećoj sjednici zakazanoj za četvrtak.

Tri su ključne stavke Mostarskog sporazuma: održavanje izbora u Mostaru, izmjena Izbornoga zakona te izmjena i usvajanje Statuta grada Mostara. Pitanje Statuta je aktualizirano nakon što je predsjednik Vijeća Salem Marić insistirao da se na dnevni red sljedeće sjednice stave sva četiri prijedloga Statuta. Član Povjerenstva za Statut Vlatko Marinović usprotivio se tomu, navodeći kako su procedure prekršene.

„Obzirom da je predsjednik Vijeća zaobišao Povjerenstvo za statut, a ta četiri prijedloga je upravo zaprimilo Povjerenstvo za statut, on je na neki način potpuno zanemarivši ovlasti Povjerenstva za Statut, sam uzeo sebi za pravo da sve to pošalje u vijećnićku proceduru“, kaže Vlatko Marinović, predsjednik Kluba Hrvata Gradskog vijeća (HDZ BiH).

Pročitajte još

Ja ne vidim nikakav problem u ovome. Ja mislim da će to ipak na kraju uroditi plodom, da će i HDZ shvatiti jedino ono što smo potpisali, u ovom je trenutku normalno i ima potrebnu većinu da prođe u Gradskom vijeću, a poslije toga naravno da smo spremni da se rade nove izmjene Statuta, ovo što neko govori Nacrt, pa ne možemo sada pričati o Nacrtu Statuta kad već imamo Statut“, stava je Salem Marić, predsjednik Gradskog vijeća Mostar.

A trenutni Statut je 2004. nametnuo tadašnji visoki predstavnik Paddy Ashdown i do sada u Mostaru nikada nije Statut usvojen u demokratskoj proceduri. Uz to, Ustavni je sud Bosne i Hercegovine proglasio četiri članka tog Statuta neustavnim, zbog čega je i nužna izmjena te usvajanje novoga. Prijedlog Statuta iz Mostarskog sporazuma lošim smatra i nekadašnji mostarski vijećnik Arman Zalihić, koji naglašava da je nužno napraviti moderni Statut, piše Slobodna Bosna.

„Tu se vidi ta loša tendencija SDA da ponovno pravi neke mini općine koz gradska područja Mostara, što je stanje prije Ešdauna i povratak na podjelu, a ne na integraciju Mostara. A s druge strane, i HDZ je licemjeran jer je nešto u okviru Mostarskog sporazuma potpisao, a sad ne želi implementirati”, naglašava Zalihić.

Politolog Danijel Vidović ističe kako je pitanje Statuta prelijevanje političke krize na federalnoj razini na grad Mostar koji je najpogodnije tlo za izazivanje političkih sukoba.

„Nužno je pronaći rješenje, po mom sudu nužno je u jednom sveobuhvatnom paketu oko svih otvorenih pitanja koja imamo u Bosni i Hercegovini, naravno na zadovoljavajući način riješiti i pitanje Statuta grada Mostara“, kaže Vidović.

Na dnevnom redu Gradskog vijeća u četvrtak će se naći Statut Mostara. Opozicija i HDZ kao mogućnost predlažu opciju Nacrta Statuta te javne rasprave s čim se Koalicija za Mostar na čelu sa SDA ne slaže.