Tako smo evo već par godina unazad svjedoci poskupljenja i usluga u domovima za starija i iznemogla lica u BiH.
Sve je više starijih osoba koje su zbog različitih životnih okolnosti ostale same ili čije zdravstveno stanje iziskuje stalni nadzor. Najbolja rješenja u tom slučaju pružaju penzionerski domovi, ali oni su za neke postali nedohvatljivi.
U Bosni i Hercegovini dostupna je široka ponuda domova za starije i nemoćne osobe, a cijene smještaja najčešće variraju iz godine u godinu. Bosnainfo donosi pregled cijena za tekuću godinu u Kantonu Sarajevo.
Cijene smještaja u staračkim domovima u Sarajevu variraju ovisno o ustanovi, tipu smještaja i stepenu potrebne njege korisnika, a dominiraju oni privatnog karaktera.
Kantonalna javna ustanova “Gerontološki centar” Sarajevo na svojoj web stranici ima javno dostupan cjenovnik usluga. Korisnici su podijeljeni u dvije kategorije, a od toga zavisi i cijena usluge.
Tako je, naprimjer, smještaj u jednokrevetnoj sobi za pokretne osobe koje samostalno obavljaju životne aktivnosti 700 KM, dok je za polupokretne/nepokretne cijena 850 KM,a tu je i cijena za smještaj u jednokrevetnoj sobi koja iznosi 1000 KM.
Za polupokretne/nepokretne osobe kojima su potrebne usluge kupanja, presvlačenja, hranjenja, davanja terapije, te osobe koje koriste pelene za odrasle, mjesečna cijena usluga smještaja u jednokrevetnoj sobi iznosi 850 KM.
Privatni domovi za starija i iznemogla lica u Sarajevu
Situacija je malo drugačija kada je riječ o smještaju u neke od privatnih domova za starija lica na području Kantona Sarajevo, a iz jednog od domova su nam kazali da nisu mijenjali cijene od početka ove godine.
Privatne ustanove također pružaju smještaj u jednokrevetnim, dvokrevetnim ali i trokrevetnim sobama, no cijene su znatno drugačije. One se kreću se od 1.300 do 2.000 KM, u zavisnosti od vrste smještaja i zdravstvenog stanja korisnika, odnosno da li je pokretna, teže pokretna ili nepokretna, dementna i sl…

U cijenu obično ulazi smještaj, ishrana, 24-satna briga i njega, pranje veša, usluge doktora porodične medicine, stalno zaposlenog fizioterapeuta, socijalnog radnika, neuropsihijatra. U bolje opremljenim domovima svaka soba posjedje TV, interntet, a u većini slučajeva ima vlastito kupatilo, a pojedini imaju i teretni lift za laku pokretljivost…
Mnogi ne mogu priuštiti smještaj u domove
Čak i nakon povećanja penzija pri čemu najniža iznosi 573,53 KM, garantovana 684,48 KM. Očito je da su cijene smještaja u domovima iz godine u godinu sve veći i skuplji i jako teško da bi penzioneri sebi mogli sami osigurati smještaj bez pomoći svoje djece, prijatelja ili rodbine.
Treba još napomenuti da je zbog povećanje minimalne plate i doprinosa se stvorio dodatni problem za ustanove socijalne zaštite u Zeničko-dobojskom kantonu, koje su zbog toga uputile apel Vladi FBiH, radi traženja rješenja kroz dodatne subvencije.
Tako je JU Penzionerski dom sa stacionarom ZDK bio je primorana povećati cijenu smještaja sa 1200 na 1800KM.
“Samo tri računa iznose 35 tisuća maraka nevjrerovatnih i naravno da uz poskupljenje svih ostalih, energenata, usluga prevoza ,ishrane, namirnica, lijekova i pomagala koje koristimo došli smo u nezavidnu situaciju da je u pitanju opstojnost ove ustanove”, kazao je u nedavnom razgovoru za BHRT Damir Jukić, direktor JU Penzionerski dom sa stacionarom Zenica.
No, nažalost iste probleme imaju i druge ustanove socijalne zaštite u ovom kantonu, a nešto slično moguće je očekivati i u ostalim kantonima.