BiH

Bosansko čudo bit će tek jedno od rijetkih ovakvih atrakcija u svijetu, ali postoji problem

Tunel će se graditi uz poštivanje svih sigurnosnih standarda, propisanih Direktivom EU, odnosno s većim profilom i pregradama...

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
Ilustracija

I dok mnogi s nestrpljenjem čekaju izgradnju koridora Vc koji će povezivati Mađarsku, Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu na potezu Budimpešta Osijek – Sarajevo – Ploče, posebna pažnja usmjerena je na izgradnju tunela Prenj koji će kad se izgradi biti dugačak više od 10 kilometra i bit će deveti najdužih tunela u Europi i trideseti najduži u svijetu.

Tunel Prenj je najvažniji infrastruktuni projekt u BiH.

Nakon što se izgradi znatno će se skratiti putovanje od Mostara i Sarajeva. Naime, trenutna dužina ceste preko M-17 iznosi 113 kilometara, dok će duljina izgradne autoceste biti smanjena na 82 kilometara. Osim činjenice što će građani puno brže moći putovati, sam koridor Vc će poboljšati povezivanje BiH s Hrvatskom i Mađarskom.

Ukupna vrijednost samog projekta izgradnje tunela Prenj procjenjena je na 800 miliona KM (400 miliona EUR), te bi izgradnja trebala trajati šest godina. Cijela dionica autoceste Ovčari – tunel Prenj – Mostar Sjever bit će duža od 10 kilometara, a sama dužina desne tunelske cijevi je 10.165 metara, dok će lijeva biti 5 metara kraća.

“Tunel će se graditi uz poštivanje svih sigurnosnih standarda, propisanih Direktivom EU, odnosno s većim profilom i pregradama, ali iz Autocesta FBiH dodaju kako ključnu nepoznanicu i najveći rizik pri gradnji tunela čine stvarni uvjeti geološke sredine u kojoj se probija tunel, usprkos provedenim obimnim i skupim geološkim istraživanjima”, navodi hrvatsko Ministarstvo vanjskih i europskih poslova. Naime, izgradnja Koridora Vc imat će brojne koristi i za Hrvatsku zbog čega je i sam projekt važan hrvatskim vlastima.

Autoceste Federacije Bosne i Hercegovine ističe na svojim stranicama kako će se tunel graditi na području koje ima “izrazito nepovoljnim geomorfološkim uvjetima”, što pridonosi kompleksnosti samog projekta. “Tunel Prenj prolazi kroz planinski masiv s velikim nadslojem iznad tunela od jedan kilometar, tako da su u dubini tog stjenskog masiva mogući određeni geološki problemi u obliku podzemnih voda, čak i jezera, pećina i kaverni koji mogu uzrokovati značajne probleme. Zbog dužine tunela, velika pažnja će biti posvećena ventilaciji”, kazali su AC FBiH prilikom predstavljanja projekta u 2023. godini.

Čelni ljudi iz AC FBIH i vlasti imaju puno povjerenje u uspjeh projekta, sudeći barem prema njihovim nedavnim izjavama. “Realno govorimo, od Sarajeva do Save u ljeto 2026. godine ćemo imati u potpunosti spojen koridor Vc”, izjavio je za N1 BIH Denis Lasić, v.d. direktora JP Autoceste FBiH navodeći kako se Prenj smatra izuzetno kompliciranim, no da se on nada kako neće biti problema.

Projekt finansiraju moćne europske banke

Sličnog stava je i premijer FBIH Nermin Nikšić koji je najavljenu izgradnju Prenja komentirao u julu ove godine kad je probijen tunel Golubinja koji se isto gradi u sklopu Koridora Vc. “Jedan od najzahtjevnijih je uspio da se spoji. Čeka nas priča o tunelu Prenj koja će biti još zahtjevniji. Ovo pokazuje da imamo kvalificirane kompanije koje rade”, kazao je premijer FBiH.

S obzirom na kompleksnost, ali i važnost jačanja cestovnog prometa na ovom dijelu Europe, projekt tunela Prenja i prilaznih dionica će sufinancirati i Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD) i Europska investicijska banka (EIB) s 300 miliona eura svaka. “Veoma smo svjesni toga da građani Bosne i Hercegovine iščekuju završetak izgradnje cijelog Koridora 5C kako bi se omogućio brži pristup, bolja transportna i trgovinska povezanost te sigurnija vožnja širom Bosne i Hercegovine. Tunel Prenj je ključni dio cijelog Koridora, predstavlja tehnički izazov i još važnije što će se njime skratiti vrijeme putovanja i povezanost”, izjavila je direktorica EBRD-a u Bosni i Hercegovini Manuela Naessl, piše Klix.ba. Napominjemo, Koridor 5C je druga oznaka za Vc, te je riječ o jednom te istom projektu.

Tko će graditi dionicu tunela Prenja, još uvijek nije poznato. Čak osam turskih kompanija se prijavilo za izgradnju te dionice, no dvije su odmah eliminirane jer nisu ispunjvale potrebne uvjete, navodi MVEP. Na odobrenje EBRD-u poslan je popis na kojem se nalaze kompanije “Cengiz Insaat Sanayi Ve Ticaret”, “Makyol Insaat Sanayi Turizm Ve Ticaret A.S.” i konzorcij “DL Limak Joint Adventure”.

Odluka se očekuje do kraja godine, prenosi Dnevno.hr.