Fallon je na početku članka podsjetio na objavu Vladimira Đukanovića, kojije napisao “da mu se čini da će Srbija biti prinuđena da krene udenacifikaciju Balkana”.
Iako smo s pravom fokusirani na tešku situaciju Ukrajine, trebalo bi daobratimo pažnju na bure baruta koje je zapadni Balkan. Preko svog srbijanskogzastupnika, Rusija ponovo ispituje evropsku slabost. Nezavisne zemlje poputKosova i Bosne i Hercegovine su sljedeća linija fronta: krhke demokratije, aliobje su izvan NATO-a i EU – naveo je Fallon.
On ističe da Srbija, koja je “navodno još uvijek kandidat za članstvo u EU”,kupuje ruske avione i tenkove, nije ni blizu uvođenju sankcija zapada Rusiji,te navodi da je predsjednik Aleksandar Vučić je upravo potpisao trogodišnjisporazum za snabdijevanje gasa sa Moskvom. Također, navodi i to da Vučićpromoviše zasebne institucije za “zaštitu” srpske manjine na Kosovu.
– Vučić je, podsjetimo, bio ministar za informisanje (Slobodana) Miloševića;najnovija granična kriza, oko registarskih tablica i ličnih karata, je direktnoiz Miloševićevog udžbenika. Granični sporovi, podstaknuti “crnim operacijama”mogu se lako preliti u širi sukob – upozorava on.
Fallon je prije četiri godine, nakon posjete Mariupolju, upozorio naranjivost istočne Ukrajine. Sada tvrdi da je “Zapad djelovao premalo iprekasno”, uskrativši Ukrajini status kandidata za članstvo u EU, te da sučlanice NATO saveza odbile da isporuče oružje koje im je bilo potrebno zapravilnu odbranu. Evropska investiciona banka nije podržala ukrajinske regionekoji su zaostali, a Rusiji je bilo dozvoljeno da uguši trgovinu u Azovskommoru, uz samo malo neodobravanje Brisela.
– Na Balkanu pravimo iste greške. Zemlje poput Srbije dobile su “pristupni”status, ali bez realnih izgleda da se uskoro pridruže EU: ankete u Beogradusada pokazuju da se javno mnijenje kreće protiv toga. EU odaje dužno poštovanjeliderima poput Vučića, ali ne čini ništa da pomogne u izgradnji jačihgrađanskih institucija ili da ukaže na udaljavanje od demokratskih normi. Nevidi se da Zapad brani vrijednosti koje zagovara. Državno sponzoriranimmedijima je dozvoljeno da izguraju slobodnu štampu i veću političku odgovornost– ističe Fallon.
Naveo je da, koliko god trebalo da se Putin zaustavi u Ukrajini, da se trebaučiti iz tih lekcija, a da mladim demokratijama treba više od čekaonice.
– EU bi trebala ponuditi trenutni privremeni pristup svojim tržištima isvojim strukturnim fondovima. Status kandidata bi Crnoj Gori, Kosovu i BiHpružio bolju zaštitu. Slabi pravosudni i pravni sistemi trebaju biti ojačani.Trebali bismo povećati prisustvo NATO-a tamo i jasno staviti do znanja da namje svima važan ustavni i teritorijalni integritet ovih zemalja – kazao je bivšiministar odbrane Velike Britanije.
Objasnio je kakvu ulogu bi trebala imati Velika Britanija.
– Trebali bismo pojačati naše diplomatsko i vojno prisustvo i na Kosovu i uBiH. Već imamo našeg bivšeg šefa odbrane, glavnog maršala vazduhoplovstva SirStjuarta Piča (Stuart Peach), kao specijalnog izaslanika. Osim što pomaže uborbi protiv ozbiljnog kriminala i sigurnosti, on ima širu misiju jačanjagrađanskog društva i demokratskih institucija: trebali bismo mu dati resursekoji su mu potrebni – rekao je on.
Fallon piše kako su balkanski ratovi predstavljali završili knjigu 20.vijeka, a Putin i Rusija nisu zaboravili kako su bili poniženi sukobom naprištinskom aerodromu 1999. godine.
– Putin je već pokušao da destabilizuje region: prije šest godina državniudar koji je podržavala Rusija pokušao je spriječiti Crnu Goru da se pridružiNATO-u. To je zaustavljeno, ali Rusija nije izgubila interesovanje. Svejedno dali pobijedi ili izgubi u Ukrajini, Putin ne želi da vidi više zemalja kojedobijaju formalnu zaštitu Zapada – podsjetio je Fallon za Telegraph.