BiH

Kordić o krizi na Uborku: Iz Mostara odvezeno 300 tona otpada, nema potrebe da se protestuje na 40 stepeni

Situacija na požarištu na odlagalištu Uborak je stabilna, u posljednja dva dana prikupljeno je više od 300 tona otpada iz grada koji će biti odvezen izvan Mostara, a jedino zabrinjavaju pozivi na blokadu pretovarne lokacije - izjavio je u petak na redovnoj konferenciji za novinare gradonačelnik Mostara Mario Kordić povodom krizne situacije s otpadom koja u Mostaru traje od ponedjeljka, kada je na odlagalištu Uborak izbio požar.

FOTO:  MATEO MARINOVIĆ
FOTO: MATEO MARINOVIĆ

Nakon redovnog dnevnog sastanka Gradske uprave Grada Mostara i Štaba civilne zaštite Grada Mostara, Kordić je podvukao još jednom da se ovdje ne radi o “deponovanju, nego pretovaru otpada” i da je kao rezultat toga iz grada na druge deponije izvan Mostara odvezeno više od 300 tona otpada.

Ne vidim nikakav razlog da se iko okuplja na lokaciji za pretovar otpada. Očistićemo taj lokalitet i sanirati otpad koji se tamo nakupio tokom prethodnog perioda. Zato nema potrebe protestovati na 40 stepeni, a nije mi ni jasno protiv čega se zapravo protestuje. Čistimo grad Mostar i bilo bi dobro da ti aktivisti, koji očito možda nemaju pametnijeg posla, pruže ruku i pomognu nam – poručio je Kordić.

Dodao je da je s predstavnicima Štaba civilne zaštite razgovarao na temu dodatnog angažmana u prigradskim naseljima, budući da je nakon požara pri čišćenju otpada fokus bio na centralnoj zoni grada zbog turizma te poručio kako će se od subote početi odvoziti otpad i iz tih dijelova Mostara.

Istakao je da su informacije koje stižu s požarišta na deponiji Uborak ohrabrujuće, budući da je sve manje dima, a nastavljen je proces zatrpavanja požarišta.

Od ponedjeljka ćemo podvući crtu i sagledati koliki je ovo bio finansijski izazov za Grad Mostar te napraviti projekciju budućih koraka – rekao je Kordić, dodavši kako i dalje ne vidi razlog zbog kojeg bi se građani okupljali i blokirali lokaciju za pretovar otpada.

Mostarski gradonačelnik je kazao kako je tokom odvoza odrezanog zelenila iz grada na jednu od tri nove pretovarne lokacije došlo do greške u pripremi, no istakao je da nije riječ o opasnom propustu jer je zeleni otpad istovaren na dio odlagališta koji nije zahvaćen požarom.