BiH

PROPAO KLJUČNI ROK Južna interkonekcija blokirana, milionske američke investicije čekaju OHR?

Južna interkonekcija i dalje je u fokusu politike.

FOTO: BIZNISINFO.BA
FOTO: BIZNISINFO.BA

Federalni parlament danas je bio mjesto razmjene mišljenja. Uprkos razgovorima, i dalje ključno pitanje, ali i prepreka projektu ostaje rješavanje raspolaganja državnom imovinom.

Pročitajte još

Sastanak koji je trebao informisati federalne parlamentarce o projektu Južne interkonekcije, na kraju je potvrdio ono što je bilo poznato i prije usvajanja Zakona – bez rješenja pitanja državne imovine, projekat je nemoguće implementirati.

Ugovor s investitorima federalna vlada trebala je potpisati u skladu sa Zakonom o južnoj interkonekciji 30 dana od objave zakona u Službenom glasniku, no taj rok je istekao s početkom šestog mjeseca.

“Mi čekamo da se problem razriješi da bismo mogli implementirati projekat. Sigurno da kroz trasu Južne interkonekcije dio gasovoda postoji i značajan dio imovine, parcela koje su državna imovina. I bez ovoga ne može se razriješiti. Ali ne čekamo s tim. Radi se fizibiliti studija, usaglašavaju se članovi ugovora i nadam se da ćemo sve zajedno sinergijski riješiti”, rekao je Vedran Lakić, federalni ministar energije, rudarstva i industrije.

Studija izvodljivosti uključuje i plinske elektrane i nove krakove s obzirom na to da je novim zakonom gasovod Južne interkonekcije proširen na Kladanj i Čapljinu. Pokazaće važne elemente za ugovor, poput koncesione naknade koju investitor plaća državi. No, i ona je nemoguća bez rješenja pitanja državne imovine.

“Ostala je ta problematika državne imovine, kako to ugraditi u ugovor. Da li u formi aneksa, ili amandmana. Bez toga nam lokalne zajednice ne mogu izdati građevinske dozvole da počnemo raditi. S druge strane, mi kao investitor ništa nismo tražili od Vlade FBiH, nikakav vid garancije. Samo političku garanciju da niko projekat ne može zaustaviti, jer ogromna su sredstva koja se ulažu. A vlada sebe štiti da ne bi sutra bila predmet apelacija i arbitraža”, istakao je Amer Bekan, direktor firme AAFS Infrastructure and Energy d.o.o. Iako to u izjavi novinarima federalni ministar nije potvrdio, na sastanku je otvorena mogućnost i neke vrste predugovora sa američkim investitorima dok se ne riješe otvorena pitanja.

Federalni zastupnici komentarišu. “Kad je u pitanju državna imovina, ono što je zabrinjavajuće jeste da se čeka visoki predstavnik koji će riješiti ovo pitanje bez obzira na interese građana”, naveo je Admir Čavalić, zastupnik u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine (SBiH).

“Mi smo tražili od ministra Lakića da ne potpisuje ugovor dok se ne riješi pitanje državne imovine. Možda će za nas biti neprihvatljivo to rješenje. A neprihvatljivo je sve ono gdje država nije titular”, naglasio je Mahir Mešalić, zastupnik u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine (DF).

“Nemamo detaljne informacije šta radi Ured OHR-a niti nas je iko konsultovao. No, to pitanje treba riješiti jer milionske investicije čekaju, investitori lutaju. Pokušava se naći rješenje u korist države, ne na štetu države. Ovo je samo početak investicija koje planiramo, ne samo mi, već i drugi američki investitori”, naglasio je Tomislav Martinović, delegat u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH. I nisu samo plinske elektrane i gasovod.

Gradsko vijeće Mostar već je dalo saglasnost Vladi Federacije za stavljanje aerodroma Mostar pod koncesiju, slično se očekuje i sa sarajevskim aerodromom. No, vratimo se gasovodu. Kada će biti potpisan ugovor, datum nije saopšten osim da se intenzivno radi i priprema. Da li će sačekati novog visokog predstavnika, federalni ministar energetike je kazao kako o mogućim rješenjima za državnu imovinu ne može špekulisati.