IT

Astronomi otkrili radio bljeskove iz svemira u ritmu otkucaja srca

Konstantni obrazac koji se ponavlja sa udaljenosti od nekoliko milijadi svjetlosnih godina daleko detektovan je od strane velikog CHIME radio-teleskopa.

FOTO: 
CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH/EPA
FOTO: CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH/EPA

Konzorcijum naučnika sa MIT univerziteta i drugih institucija objavili su ove sedmice da su detektovali novi radio signal iz daleke galaksije emituje se pravo u svemir, sa nekoliko milijardi svjetlosnih godina razdaljine, u zapanjujuće jednakom ritmu.

Kratki radio bljeskovi, ili FRB, su energični bljeskovi radio svjetla koji dolaze iz svemira, i koji su ostali misterija za astronome godinama. Nekada su nasumični, a nekada više dosledni, detektuju se u talasima na svakih nekoliko dana ili sedmica. Većina traje nekoliko milisekundi.

Pročitajte još

Ali ovaj signal, označen kao FRB 20191221A, je najduži FRB sa najjasnijim obrascem koji je ikada detektovan. Traje tri sekunde i ponavlja se svakih 0.2 sekunde. Ovaj pronalazak je objavljen u sredu 3. jula u časopisu “Priroda”.

“Bio je neobičan” rekla je Danijel Mičili, jedna od autora studije, u objavi za medije.”Ne samo da je trajao veoma dugo, otprilike tri sekunde, već su postojali i povremeni vrhunci koji su bili izraziro precizni, koji su emitovani svakih nekoliko djelića sekundi – bum, bum, bum – poput otkucaja srca. Ovo je prvi put da je sam signal povremen.”

Porijeklo kratkih radio bljeskova je često misterija za astronome; svaki put kada nešto zazvoni u svemiru, ljudi odmah pretpostave da su u pitanju vanzemaljci. Makar jednom, ti signali su dolazili sa mikrotalasnih pećnica. Ali mišljenje naučne zajednice, većinom glasi da su oni prirodnog porekla, poput mrtvih zvijezda koje eksplodiraju, jedne vrste neutronske zvezde pod nazivom “magnetari” ili sistema sa crnim rupama.

U ovom slučaju, istraživači u radu pišu da je ovo vjerovatno emisija iz magnetosfere neutronske zvezde.

“Ova detekcija pokreće pitanje o tome šta bi moglo da izazove ovako ekstremni signal, kakav nikada ranije nismo vidjeli, i kako možemo da iskoristimo ovaj signal da proučimo svemir” rekla je Mičili. Teleskopi u budućnosti obećavaju otkrivanje na hiljade FRB-ova mjesečno, i tek onda možda pronađemo još mnogo ovakvih signala, piše Vice.