Nekoliko savjeta za portal Bosnainfo dala je Selma Aščić, dječiji psiholog. Kada roditeljima sugerišem da treba da postave granice djeci u korištenju mobilnog telefona, veliki broj njih reaguje s prevrnutim očima. Na njihovu žalost, to prevrtanje očima kasnije ih skupo košta ističe Aščić.
Kaže da nerijetko djeca toliko uđu u virtualni svijet da ih stvarni život više ne zanima. Djeca postaju agresivna jer im je uskraćen telefon, nasilna su prema vršnjacima i zaokupljena samo igricama i skrolovanjem na društvenim mrežama – navodi stručnjakinja.
Izlaz postoji, a Selma kaže da se trebaju postaviti jasna pravila. Dogovorite se s djetetom koliko vremena dnevno može provoditi ispred ekrana. Naprimjer, ograničite vrijeme na jedan sat dnevno, nakon što završi školske obaveze – naglašava Aščić.
Preporučuje korištenje roditeljske kontrole. Iskoristite alate na uređajima i aplikacijama za roditeljsku kontrolu kako biste automatski ograničili pristup određenim aplikacijama ili sadržajima nakon isteka vremena – kaže psihologinja.
Također, važne su “porodične zone bez tehnologije”. Postavite pravilo da određene prostorije ili periodi u toku dana budu bez ekrana, kao što su obroci ili vrijeme pred spavanje. Ovo podstiče interakciju licem u lice – savjetuje stručnjakinja.
Ono što je jako važno, kaže Aščić, “budite uzor!” Djeca prate ponašanje svojih roditelja. Ograničite i svoje korištenje tehnologije pred djetetom – poručuje Aščić.
Smatra i da su alternativne aktivnosti dobre. Organizujte zajedničke aktivnosti poput sporta, šetnji, društvenih igara, slikanja, čitanja knjiga. Tako ćete smanjiti djetetovu potrebu da traži zabavu na ekranu – ističe Selma.
Za kraj kaže da se mora razgovarati o posljedicama prekomjernog korištenja ekrana. Objasnite djetetu kako previše vremena provedenog ispred ekrana može negativno uticati na zdravlje, san i društveni život – zaključila je dječija psihologinja.