IT

Apple iPhone 15 Pro Max na testu: Ovo su skrivene prednosti

Svi koji su pratili predstavljanje Appleovih novih iPhonea možda su nakon toga bili malo razočarani: nešto bolja kamera, novi procesor, kućište od titanijuma i USB-C port kao i novo dugme sa strane kućišta na vrhu model iPhone 15 Pro Max , to je to sa razlikama u odnosu na prethodnika?

FOTO: APPLE
FOTO: APPLE

Ali test pokazuje da se mnogo toga dogodilo. Ne kada je dizajn u pitanju, međutim, jer novi vrhunski Apple pametni telefon, koji počinje od 1.449 eura (!) i košta do 1.949 u zavisnosti od veličine memorije, izgleda slično Apple iPhone 14 Pro Max u smislu optike, dimenzija, opreme kamere i veličine ekrana je zbunjujuće sličan.

Opet su tu široke, ravne ivice kućišta, dominantni modul kamere sa tri sočiva i 6,7-inčni displej sa trakom za obaveštenja pod nazivom „Dynamic Island“. Razlike ćete primijetiti tek kada bolje pogledate. Naravno, propisani USB-C port je sada na dnu, ali dugme za isključivanje zvuka takođe je iznenada nestalo i zamenjeno je novim „akcionim dugmetom“. Šta on može da uradi? Ako ga držite dugo, možete podesiti mobilni telefon na nečujno ili glasno – ili mu dodijeliti funkciju po svom izboru. Budilnik, kamere, ali i vrlo personalizirane radnje kao što je otvaranje garaže u pametnoj kući mogu se aktivirati pomoću „Dugma za akciju“. Svaki mobilni telefon bi ovo trebao imati.

Novo dugme kao bonus koji je potreban svakom pametnom telefonu

Bonus koji je zaista potreban svakom pametnom telefonu. Novo kućište od titanijuma čini uređaj otpornijim na ogrebotine i oko 20 do 221 gram lakšim. IP 68 zaštita je ostala, što znači da je novi pametni telefon takođe otporan na prašinu i vodu. Pohvale su i za implementaciju USB rješenja. Iako je Appleu u suštini EU propisala USB-C port, nisu se potrudili i instalirali brzi USB 3.0 standard u vodeći model, koji sada može slati mnogo brže podatke putem kabla. Još jedna prednost je što možete koristiti bilo koji USB-C kabel za punjenje i bilo koji odgovarajući adapter, što bi zauzvrat trebalo uštedjeti plastični otpad. Šteta: ništa se nije promijenilo u pogledu vremena učitavanja.

To znači da se punjenje (pomoću kabla koji se nalazi u pakovanju, nema adaptera) i dalje obavlja „puževim tempom“. Potpuno punjenje traje oko dva sata – bežično dodajete još najmanje 20 minuta. Postoji barem brzo pojačanje; u prvih 15 minuta na kablu, iPhone 14 Pro Max dostiže skoro 30 posto svog kapaciteta punjenja. Ali drugi pametni telefoni to mogu učiniti mnogo brže. S druge strane, novi iPhone pobjeđuje mnoge konkurente kada je u pitanju trajanje baterije. Sa trajanjem od 18 do 20 sati u prosjeku, gotovo svaki korisnik može lako preživjeti dan ili čak dva. Performanse su impresivne kao i njegov prethodnik.

Fenomenalni stereozvučnici i novi WiFi 6E

Ne postoji opcija proširenja memorije ni na novom iPhoneu, ali sa do terabajta prostora za pohranu ne bi trebao tako brzo nestati. Ostalo je opet vrhunsko: 5G, Bluetooth 5.3 i WiFi 6E, dual SIM uključujući E-SIM i NFC su ponovo uključeni, a mobilni telefon radi na iOS 17 . Traka sa obavijestima “Dynamic Island” također je postala malo pametnija. Zaslon tableta također može prikazati obavijesti, e-poštu i tekstove i automatski prilagoditi svoju veličinu odgovarajućem sadržaju. Također možete popraviti dugmad za reprodukciju i pauzu za podcaste ili prikazati kratka uputstva ovdje koristeći Apple Maps uslugu karte.

Kao i njegov prethodnik, iPhone 15 Pro Max također koristi nove senzore za otkrivanje utjecaja saobraćajnih nesreća i upozorava na hitni poziv i/ili kontakt za hitne slučajeve koji je odredio korisnik. Ovo omogućava biranje broja za hitne slučajeve čak i u udaljenim područjima koja nisu pokrivena vezom mobilnog telefona. Otključavanje radi sigurnije nego kod drugih proizvođača koristeći infracrveno skeniranje lica, sa ili bez zaštitne maske. Još uvijek nema senzora otiska prsta. Opet vrijedi spomenuti: zaista fantastični stereozvučnici.

Potpuno isti ekran – ali i dalje jedan od najboljih

6,7-inčni OLED ekran (2,796 x 1,290 piksela) potpuno je sličan svom prethodniku i pokazuje impresivnu oštrinu, boje koje oduzimaju dah i svjetlinu koja omogućava čitanje čak i na suncu. Opet, tu je uvijek uključen ekran (što čini vrijeme rada još impresivnijim), kao i brzina osvježavanja do 120 Herca. Apple regulira i svjetlinu uvijek uključenog ekrana i brzinu osvježavanja (do 10 Herca) kada se pametni telefon ne koristi duže vrijeme ili se ne pomiče. Dinamičko podešavanje radi dobro i radi glatko. Ekran je i dalje jedan od najboljih na tržištu pametnih telefona.

Što se tiče performansi, novi A17 Pro procesor ide čak i korak dalje, iako razlika u odnosu na iPhone 14 Pro Max nije velika. U Pro Max verziji, pametni telefon je trenutno u rangu sa najboljim Android pametnim telefonima. Nema sumnje da sve od obavljanja više zadataka do uređivanja videa teče glatko i bez čekanja – iPhone je sada toliko moćan da ga možete koristiti sa monitorom kao zamjenu za Mac. Samouvjerena najava pokazuje koliko je moć impresivna: po prvi put, dva hita video igrica, “Resident Evil 4” i “Resident Evil Village” za iPhone 15 Pro, pojavljuju se izvorno na pametnom telefonu.

Mini kamera mijenja za makrouslužni program

Na prvi pogled, ni selfi kamera sa 12 megapiksela (MP), niti glavna kamera sa glavnim senzorom od 48 megapiksela, ultraširokougaonim senzorom od 12 megapiksela i telefoto senzorom od 12 megapiksela nisu se promijenile u sistemu kamera u odnosu na prethodnika. Ali nešto se promijenilo: Pro Max je jedini model koji nudi petostruki optički zum na telefoto kameri; prethodnik je mogao imati “samo” trostruki optički zum. Ovo omogućava skoro bez gubitaka uvećanja do faktora 5, što se može vidjeti i golim okom na fotografijama. Općenito, međutim, kvalitet zumiranja novog iPhonea je izuzetno impresivan. Čak i pri maksimalnom zumiranju od 25x, najmanji fontovi se mogu jasno čitati na dnevnom svjetlu.

Ništa se nije promijenilo u pogledu režima i funkcija, ali je kvalitet slike poboljšan u nekim detaljima. Sada postoje čistije selfie snimke, pametnije prepoznavanje objekata s prekrasnim bokeh efektima i superoštrim makrosnimcima (koje sada možete ručno uključivati ​​i isključivati), kao i snimanje 3D filmova s ​​dvije kamere u isto vrijeme. Uz to, tu je i odličan utisak kamere od prethodnika: na dnevnom svjetlu su oštre slike sa prirodnim bojama i odličnim detaljima, noću se iPhone dobro nosi i ne posustaje u pogledu kvaliteta uz optički 5x zum. Nije uzalud da je iPhone 15 Pro Max pobjedio samo Huawei P60 Pro na DxOMark rang listi.

Apple iPhone 15 Pro Max na testu – skrivene prednosti

Mali detalj sa strane: Predstavljanje novih zaštitnih futrola za iPhone “fine tkane” pod nazivom “Fine tkane” (košta najmanje 69 eura), koje su namijenjene zamjeni dosadašnjih Apple zaštitnih futrola od kože, čini nam se nesretnim. Futrole se odlično osjećaju u ruci zbog tkanine, ali brzo upijaju čak i laganu vlagu i pokazuju mrlje. Osim toga, i najmanji dodir, naprimjer papirom oštrih ivica, dovoljan je da izazove manja oštećenja. Ostaje da se vidi da li će korisnici moći dugo da uživaju u skupim kućištima. Novčanici od fine tkanine sa MagSafe tehnologijom punjenja (također 69 eura) – koji se magnetno spajaju na iPhone – izgledaju solidnije napravljeni.

Apple iPhone 15 Pro Max možda nije veliki razvoj u seriji pametnih telefona, ali ima neke atraktivne inovacije i poboljšanja ispod haube koja nisu vidljiva na prvi pogled. Novi USB-C priključak donosi rastuće brzine prijenosa podataka i zaustavlja plastični otpad, sistem kamere sada može snimati fotografije još oštrije i ručno pokretati makronačin rada i čistije prepoznati objekte, procesor je sada dovoljno moćan za PC i konzolu vrhunske igre i okvir od titanijuma čini uređaj lakšim i izdržljivijim. U poređenju sa enormnom cijenom, inovacije nisu neophodne za korisnike iPhone 14 Pro (Max).