S obzirom na to da su životna sredina i kvalitet zraka od ključne važnosti za građane Sarajeva, skupštine građana bi mogle biti ključni instrument u podržavanju cilja klimatski neutralnog grada.
Gradonačelnica Benjamina Karić pojasnila je novi i jedinstveni pristup uvažavanja stavova javnosti.
– Danas je važan trenutak u našem gradu, koji ne samo da potvrđuje našu posvećenost participativnoj demokratiji već i otvara nove horizonte našoj zajednici. Ovaj proces se naziva deliberativna demokratija i uspješno se koristi u Irskoj, Poljskoj, Škotskoj, Mađarskoj, Francuskoj itd. kako bi bolje uključili javnost koja s pravom smatra da se njihove stvarne brige i pitanja ne uvažavaju, dok snažniji glasovi dominiraju javnim diskusijama – naglasila je.
Stefano Ellero je šef Odjeljenja za saradnju pri Delegaciji EU u Bosni i Hercegovini, koja finansira Net Zero akcioni plan i skupštine građana.
– Zahvaljujući pokretanju procesa Skupštine građana, Sarajevo je ponovo jedinstveno jer će postati prvi grad zapadnog Balkana koji koristi ovaj alat kako bi značajno poboljšao doprinos građana u osiguranju čišćeg, zelenijeg i ugodnijeg grada. U narednih devet mjeseci radit ćemo, ruku pod ruku, sa našim partnerima u Gradu Sarajevu, Kantonu Sarajevo i Istočnom Sarajevu na izradi klimatskog akcionog plana i strategije ulaganja. Plan će navesti konkretne korake u oblasti mobilnosti, zgradama, prostornom planiranju i upravljanju otpadom kako bi se eliminisale emisije gasova staklene bašte. Skupština građana će pomoći da ovaj proces uzme u obzir stavove građana – istaknuo je.
– Funkcionalno urbano područje Sarajeva, koje uključuje Grad Sarajevo, Kanton Sarajevo i Istočno Sarajevo, odabrano je među više od 375 gradova koji se takmiče za pridruživanje Misiji Evropske unije: „100 gradova s neto nultom emisijom“ za stvaranje klimatski neutralnih i pametnih gradova do 2030. godine – saopćeno je iz Delegacije EU u BiH.