IT

Android i iOS: Kada i da li se isplati promijeniti?

Dva mobilna operativna sistema dominiraju tržištem: Android i iOS.

FOTO: ANDROIDAUTHORITY.COM
FOTO: ANDROIDAUTHORITY.COM

Na njemu rade skoro svi pametni telefoni i tableti. Android je ponovo značajno rasprostranjeniji od iOS-a. Sve u svemu, tržišni udjeli dva tržišna lidera ostali su prilično stabilni posljednjih godina, kaže Steffen Herget iz stručnog časopisa “c’t”. Ostali operativni sistemi su postali uglavnom irelevantni.

Ali šta govori o jednom ili drugom od dva glavna mobilna operativna sistema? Najveću prednost iOS-a Herget vidi u činjenici da softver i hardver dolaze iz jednog izvora. Jer iOS je napravio Apple i može se naći samo na iPhone i iPad uređajima.

„To znači da su pametni telefon i operativni sistem posebno dobro međusobno usklađeni“, kaže Herget.“Nemate problem da softver može učiniti nešto što hardver ne može i obrnuto.” Sigurnost je također nešto veća jer je Apple zatvoren sistem.

iOS aplikacije samo iz trgovine

Ovo se ogleda u činjenici da se aplikacije mogu preuzeti samo sa Apple App Storea. A pošto se ovo strogo proverava, manje je problema sa malverom, kaže Herget.“Osim toga, Android je općenito privlačniji napadačima zbog svog većeg tržišnog udjela.”

Ako pitate Steffena Hergeta o prednostima Androida, on govori o mnogo većoj slobodi koju operativni sistem nudi: „iOS je dostupan samo na iPhoneu, što znači da je izbor modela vrlo mali, a cijene relativno visoke. Sa Androidom, s druge strane, možete birati između mnogo različitih proizvođača hardvera.”

Pročitajte još

Korisnici Androida takođe imaju mnogo više slobode kada je u pitanju prilagođavanje izgleda operativnog sistema, kaže Herget. “Bilo da se radi o ugradnji nove površine jer želite svježiji izgled, ili da pojednostavite izgled za starije osobe.” Takva podešavanja nije tako lako napraviti na iOS-u.

Politika ažuriranja je važna

Prema Hergetu, najveći nedostatak Androida su ažuriranja: “Postoji dosta fragmentacije u verzijama Androida i to znači da korisnici ponekad moraju čekati mjesecima ili čak duže na ažuriranja.”

To je uglavnom zbog širokog spektra Android uređaja i napora koji je uložen u individualno prilagođavanje softvera za njih. Sa iOS-om je mnogo manje komplikovano jer sve dolazi iz jednog izvora: „Možete pretpostaviti da ćete dobijati ažuriranja brzo i lako za 5-6 godina.“

Međutim, čini se da postoji spora kulturna promjena na Androidu prema dugim i pouzdanim ažuriranjima. Pioniri su ovdje proizvođač Fairphone, koji obećava najmanje osam godina ažuriranja za petu verziju svog održivog pametnog telefona – i Android developer Googlesama: Internet kompanija stalno povećava svoje obaveze ažuriranja za svoje Pixel pametne telefone. Trenutno je sedam godina za modele Pixel 8.

Kada se isplati promijeniti?

Sebastian Klöß iz udruženja IT industrije Bitkom primijetio je da se promjena sistema često ne radi svjesno, već slučajno, jer se nekome sviđa određeni pametni telefon.

Savjet za svakoga ko želi da nastavi strateški: „Možda bi bilo vrijedno promijeniti ako već koristite mnoge druge uređaje iz jednog od dva ekosistema operativnog sistema u svom domaćinstvu“, kaže Klöß. “Tada je obično lakše sinhronizirati podatke i sadržaj unutar domaćinstva.”

Steffen Herget to također vidi na ovaj način: „Za mene bi prelazak na iPhone imao smisla ako bih također na svom računaru prebacio na Mac“, navodi on primjer.

Prijenos podataka odmah od početnog podešavanja

I koliko je teška promjena? Sebastian Klöß sada smatra prelazak s jednog operativnog sistema na drugi „prilično glatkim“: „Podaci se mogu prenijeti putem kabla ili WLAN-a. Jedina važna stvar je da započnete prijenos podataka kada prvi put postavite novi uređaj kada se to zatraži.” Ako propustite ovaj korak, često je kasnije moguće samo ručno prenijeti podatke.

„Ako izvršite prijenos podataka direktno tokom prvog podešavanja, bićete dobro vođeni kroz sljedeće korake“, objašnjava Klöß. “Vaši vlastiti fajlovi, fotografije, videozapisi, kontakti, unosi u kalendaru, nalozi e-pošte, markeri u pretraživaču i besplatne aplikacije su tada odmah dostupni na novom uređaju.” U današnje vrijeme automatski prijenos poruka iz messengera obično funkcionira.

Mogu postojati ograničenja za plaćeni sadržaj, kao što su kupljene e-knjige ili plaćene aplikacije. Potonji bi se obično morali ponovo kupiti za novi operativni sistem.

Prelazak sa Androida na iOS je malo lakši

Generalno, prelazak sa Androida na iOS je malo manje komplikovan od prelaska sa iOS-a na Android, objašnjava Steffen Herget. To je zato što se neke aplikacije koje su dostupne na Android uređajima – kao što su one od Googlea – mogu instalirati i na iPhone uređaje i onda se jednostavno morate ponovo prijaviti.

Obrnuto je teže: “Ne možete koristiti Appleove usluge kao što je iMessage na Androidu, naprimjer”, objašnjava Herget. Stoga, prelazak sa iOS-a na Android zahtijeva malo više ručnog rada.