BiH

Amir Hadžić za Bosnainfo: Zakon o zabrani pušenja se morao donijeti na cijeloj teritoriji BiH, pravilnik nije provodiv

Prema novim pravilima, vlasnici ugostiteljskih objekata koji žele dozvoliti pušenje u određenim sobama moraju se pridržavati strogih smjernica...

Amir Hadžić
FOTO: YOUTUBE/ N1/ SCREENSHOT/ VIDEO
Amir Hadžić

Zakon o zabrani pušenja, odnosno Implementacija Zakona o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana i ostalih duhanskih proizvoda za pušenje počela je donošenjem Pravilnika o uslovima za posebne prostore za pušenje u smislu izuzetaka od zabrane pušenja, koji je objavljen u Službenim novinama Federacije 5. juna, a stupa na snagu 13. juna ove godine.

Novi pravilnik o zabrani pušenja, koji će stupiti na snagu 13. juna 2024. godine detaljno propisuje uslove za posebne prostore i prostorije za pušenje, definirajući izuzetke od opće zabrane pušenja u Federaciji BiH.

Preporuke Evropske unije

Prema novim pravilima, vlasnici ugostiteljskih objekata koji žele dozvoliti pušenje u određenim sobama moraju se pridržavati strogih smjernica.

Na vanjskoj strani vrata svake sobe u kojoj je dozvoljeno pušenje moraju biti postavljene jasne oznake sa sljedećim natpisima: “Dozvoljeno pušenje. Pušenje je štetno za vaše zdravlje.” i “Zabranjen ulazak i boravak lica mlađih od 18 godina.” Ove oznake moraju biti izrađene u formatu A4, štampane horizontalno, sa crnim slovima na bijeloj pozadini, koristeći font Arial 28 bold. Natpisi moraju biti centralno postavljeni, sa jednako razmaknutim marginama.

Pročitajte još

Ovo su samo neka od pravila koja su navedena u novom pravilnku.

Nao ovu temu za Bosnainfo govorio predsjednik Udruženja hotelijera i restoratera BiH Amir Hadžić. Koji smatra da novi pravilnik nije adekvatan i provodiv i da isti ima dosta manjkavosti.

“Prije svega moram se vratiti na preporuke Evropske unije kada je u pitanju Zakona o kontroli i ograničenju upotrebe duhana, duhanskih i ostalih proizvoda u Bosni i Hercegovini. Oni striktno kažu da zakon treba provesti u Bosni i Hercegovini. EU ne poznaje entitet, distrikte i ovaj zakon se trebao jedinstveno donijeti na nivou cijele zemlje. Žao mi je što se to nije uradilo, jer je ovo bila prilika da političari napokon bud jedinstveni oko nečega. Smatram da je najbitnije zdravlje građana BiH. Kao da su entitet Republika Srpska i Distrikt Brčko imuni na štetu koju uzrokuju duhan i duhanski proizvodi, a mi u Federaciji BiH nismo pa nas treba zaštiti, kazao je Hadžić na početku razgovora.

Hadžić kaže da iz Ministarstva zdravstva Federacije BiH nikada nisu pozvali i kontaktirali hotelijere i pitali za mišljenje kao struku.

“Kao što svi znamo pravilnik o zabrani pušenja u Federaciji BiH je došao na red prije par dana u službenom glasniku i 13. juna ove godine stupa na snagu. Ja ne mogu da shvatim da su dali tako kratak rok, odnosno faktički za sedam dana mi bismo trebali da prilagodimo prostore za pušače i nepušače. Moram naglasiti da su u izradi ovog pravilnika radili u Ministarstvu zdravlja Federacije BiH i da nas hotelijere nisu nikada pozvali i kontaktirali i pitali za mišljenje kao struku. Oni su zato uzeli stručnog saradnika (stranca) PROI nevladine organizacije da radi u naše ime na ovom pravilniku i zato moja kritika ide ministru zdravlja Federacije BiH.

Predsjednik Udruženja hotelijera i restoratera BiH kaže da se u zakonu nigdje ne spominju nargila barovi, kao niz drugih nelogičnosti.

“U ovom novom pravilniku o zabrani pušenja bilo je najviše riječi oko nargila barova. U zakonu on nije uopšte predviđen niti se zabranjuje i to je izvan svake pameti. Objekti do pedeset kvadrata mogu da se opredijele za prostore koji su za pušače i nepušače, s tim da ispunjavanju sve tehničke uslove. Objekti preko pedeset kvadrata, mogu da odvoje prostor koji ne može biti manji od dvanaest kvadrata niti veći od 20 posto od prostora. S tim da se taj prostor od petnaest kvadrata treba urediti, zatvoriti, ugraditi ventilaciju, filtraciju, odnosne sve ono što zakon nalaže. Ali problem u takvim prostorima je taj što gosti neće moći dobiti uslugu, odnosno neće moći popiti kafu, piće… Nego ćete samo moći sjesti ispušiti cigaretu i izaći. Ovo nema nigdje u svijetu i ovo je diskriminacija i ponižavanje za goste, kazao je Hadžić.

Manjak inspekcijskih kapaciteta

Vlada je sve obaveze prebacila na posolodavce.

“Vlada je sve obaveze prebacila na poslodavce. Pa tako zakon kaže ako u prostoriji za nepušače gost zapali cigaretu. Vlasnik ili zaposlenik objekta je dužan da istog opomene, ako gost na upozorenje ne reaguje, vlasnik ili zaposlenik objekta mu može uskratiti uslugu, ako i dalje nastavi da puši, dužan je da istog zamoli da napusti objekat. Sada ja postavljam pitanje ko to može nekoga natjerati da napusti objekat (kafanu) i na koji način. Kazna predviđena za kršenje ovakvog zakona je 50 KM, a poslodavca (govorimo o privatnom poslodavcu) je od 1500 do 3000 KM. Smatram da to treba da provodi inspekcija i vlast, a ne mi hotelijeri i vlasnici, kazao je Hadžić.

Predsjednik Udruženja hotelijera i restoratera smatra da postoji manjak inspekcijskih kapaciteta i da će zakon biti teško provodiv.

“Ovaj zakon je neprovediv i Vlada Federacije BiH će dobiti samo jedan statistički podatak. Ovdje se govori samo o ugostiteljskim objektima. Niko ne spominje druge javne zatvorene prostore od javnih institucija do, trafika, servisa, pekara, frizera, advokata… , a mnogo je više takvih prostora nego ugostiteljsko-turističkih objekata. Ovaj zakon je neprimjenjiv za nas jer nemamo toliko brojnu inspekciju koja bi vršila nadzor nad provođenjem zakona. Smatram da se zakon trebao provesti onako kako su to učinili naši susjedi u Hrvatskoj i Sloveniji. Najveća zamjerka je ta što zakon nije donesen jedinstveno na cijelom teritoriju Bosne i Hercegovine. To je zakon koji ne zadire u entitet i distrikte, nego se tiče zdravlja svih njenih građana, zaključio je Hadžić.