Ministar Amidžić je tom prilikom kazao da se radi o projektu koji se odnosi na sistem centralnog grijanja u opštini Pale, dodajući da je intenzitet gradnje ili razvoja te opštine takav da je ovakav projekt neophodan. Došli smo u situaciju da ćemo riješiti pitanje izvora toplotne energije u ovoj opštini koja će raditi kombinaciju na biomasu i plin, kao dva veoma čista izvora energije, za razliku od nekih drugih opština koje koriste mazut ili druge vrste fosilnih goriva, što apsolutno nije trend nigdje u Evropi naveo je Amidžić.
Istovremeno ćemo, dodao je, imati situaciju da će se pojačati primarna i sekundarna mreža, što će povećati kapacitet priključaka i na takav način povećati kvalitet življenja građana u opštini Pale.
Amidžić je posebnu zahvalnost izrazio zbog činjenice da je sedam miliona eura zajam, a čak tri miliona eura predstavljaju grant sredstva.
Što se tiče uslova kredita, naveo je da su u pitanju izuzetno povoljni uslovi kredita, dug rok otplate i atraktivna kamatna stopa.
Amidžić je pozvao i ostale lokalne zajednice da se ugledaju na ono kako su to uradile Pale i iskoristile priliku da za svoje građane dobiju tri miliona eura bespovratnih sredstava.
Šefica Ureda Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) Manuela Nesl je izrazila zadovoljstvo zbog potpisivanja ova dva ugovora, zato što se prelazi na prirodan način grijanja, što je čistije, odnosno ekološki prihvatljivije.
Po njenim riječima, ovaj zajam podržan je grantom Švicarske, kao i tehničkom pomoći Ministarstva i Opštine Pale. Nadamo se da će ova investicija da traje dugo. Projekt je jedan ambiciozan poduhvat i bitno je da se bavi obnovljivim izvorima energije. Jedan od prvih, ali ne i posljednji. Nadamo se da će ovakvi projekti da zažive širom zemlje u budućnosti – kazala je Nesl.
Zamjenik ambasadora Švicarske u BiH Siroco Messerli je naveo da su ovi projekti veoma bitni za kvalitet života građana opštine Pale, ali da je bitno da i druge opštine razmišljaju o projektima sličnim ovome. Svi znamo da je izazov da se pređe na obnovljive izvore, a ovaj projekt upravo ističe bitnost toga, te zelene tranzicije. Zato Švicarska daje grant od tri miliona eura. Nije prvi, bit će ih još. I dalje ćemo sarađivati – kazao je Messerli.